Siedziba innowacyjnej, finansowej firmy High-Tech Industrial Park zlokalizowana została w start-up’owym zagłębiu na przedmieściach miasta Shenzhen w Chinach. Z uwagi na to, jak prężenie rozwija się to przedsiębiorstwo, ale również z powodu niestandardowych godzin pracy jego pracowników, architekci postanowili stworzyć biuro, które nie tylko zapewni optymalne warunki do wykonywania służbowych obowiązków, ale też umożliwi odprężenie się w sprzyjającym otoczeniu.

Urządzając biuro projektanci zdecydowali się podnieść jego sufit, tak by zyskać dodatkową przestrzeń i zapewnić odpowiedni przepływ światła w każdym z pomieszczeń. Dodatkowo, zamiast modnych w architekturze wnętrz dynamicznych i asymetrycznych form, zastosowali proste, czyste linie, które w połączeniu z przezroczystym taflami szkła tworzą spójną, elegancją aranżację. Jej doskonałym uzupełnieniem są minimalistyczne meble, a dzięki ograniczeniu wykorzystanych w projekcie faktur oraz kolorów, wnętrze biura jest uporządkowane i przestronne.

źródło: archdaily.com, fot. Ming Yan

źródło: archdaily.com, fot. Ming Yan

W siedzibie High-Tech Industrial Park dominuje biel zestawiona z jasnym drewnem, co wprowadza poczucie ładu i harmonii, ale jednocześnie profesjonalny, biznesowy charakter. Efekt ten jest podkreślony przez szklane tafle. Z ich pomocą zabezpieczono m.in. schody prowadzące na wyższe piętro. Do wykonania wewnętrznej balustrady wykorzystano system samonośny, którego profile montażowe schowane zostały w podłożu. Dzięki temu na widoku pozostało tylko w pełni wyeksponowane szkło.

źródło: archdaily.com, fot. Ming Yan

źródło: archdaily.com, fot. Ming Yan

Surowiec ten w formie ścianek działowych pozwolił również wydzielić sale konferencyjne oraz gabinety. Szkło wykorzystano także w postaci drzwi całoszklanych, których efektowym dodatkiem są wysokie, masywne uchwyty.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt sali konferencyjnej, w której przeszkloną ścianę działową wykonano z pomocą ruchomych paneli. Takie rozwiązanie przywodzi na myśl tradycyjne, chińskie parawany stosowane w domach. Wykonanie takiej konstrukcji umożliwią niewysokie profile montażowe oraz zawiasy typu strop-podłoga, pozwalające na obrót tafli o 360°.

źródło: archdaily.com, fot. Ming Yan

źródło: archdaily.com, fot. Ming Yan

Realizacja podobnego projektu będzie możliwa dzięki zastosowaniu systemu samonośnego Trapani, który pozwoli zamocować balustradę przy schodach. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowią okucia punktowe Piemonte. Z kolei do montażu przeszklonych ścian działowych doskonałym rozwiązaniem będą profile Nuova Roma oraz Lazio FCM, dostępne w wykończeniu czarna anoda. Z kolei szklane panele w łazience bez trudu zamocujemy dzięki zawiasom Bologna, a do montażu drzwi szklanych odpowiednie będą te z serii Erice Line, a także uchwyty z kolekcji Ancona.