Open space, czyli otwarte przestrzenie biurowe, to rozwiązanie stosowane od początku XX wieku. Ten sposób aranżacji miał na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy pracownikami, a także poprawienie ich wydajności pracy. Jednak wraz z upływem czasu okazało się, że biura zorganizowane na planie otwartym, aby mogły spełniać swoje zadanie, wymagają pewnych modyfikacji.
U podstaw koncepcji open space leżą wyniki obserwacji zakładów produkcyjnych, jakie przez wiele lat prowadził m.in. Henry Ford oraz Frederick Winslow Taylor, amerykański inżynier i twórca tzw. tayloryzmu. Jednak tym, który upowszechnił ten sposób aranżacji przestrzeni, był Frank Lloyd Wright, uznawany za jednego z najwybitniejszych architektów w historii, twórca takich budynków jak m.in. Larkin Administration Building (1906) czy The Johnson Wax Headquaters (1939).
Koncepcja open space, w dużym uproszczeniu, zakładała rezygnację z podziałów przestrzeni, ulokowanie stanowisk pracy w jednym, bardzo dużym pomieszczeniu i ustawienie biurek na wzór linii produkcyjnej. Takie działanie miało usprawnić komunikację pomiędzy pracownikami określonych działów, przyśpieszyć wymianę informacji pomiędzy nimi, a tym samym poprawić wydajność pracy i ograniczyć czas potrzebny na jej wykonanie. Podejście to dominowało do lat 50. XX wieku i do tego momentu kojarzone było z prestiżem oraz nowoczesnym sposobem zarządzania.
Zmiany w przestrzeniach biurowych
Wraz z upływem lat zaobserwowano jednak, że praca w biurach open space nie przynosi zakładanych rezultatów, a efektywność pracy, zamiast wzrastać – spada. Powodem takiej sytuacji był nieustanny hałas, w jakim przebywali pracownicy, ale też brak prywatności czy poczucie nieustannej obserwacji. W efekcie poziom ich koncentracji spadał, podobnie jak zdolność zapamiętywania i przyswajania nowych informacji. Dodatkowo, gdy w drugiej połowie XX wieku w biurach na stałe zagościły urządzenia takie jak kopiarki, faksy czy klimatyzatory, poziom oddziałującego na pracowników hałasu jeszcze wzrósł, przez co jego ograniczenie stało się konieczne. W ciągu kolejnych lat próbowano wielu rozwiązań, które miały poprawić komfort pracy. Jako przykłady można wymienić m.in. zastąpienie zwykłych biurek boksami (projekt stanowisk oddzielonych od siebie małą ścianką zaproponowała w 1950 roku m.in. niemiecka grupa architektoniczna Quickborner) czy też wprowadzenie układu wyspowego.
Nowa wersja open space
W przypadku polskiego rynku nieruchomości, pomimo dostrzeżenia wad organizacji biur na planie otwartym, ten sposób aranżacji przestrzeni jest do dziś najczęściej oferowanym rodzajem powierzchni biurowej. Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że w Polsce około 23% umów zawieranych na komercyjnym rynku nieruchomości stanowią umowy typu pre-let. Dotyczy to sytuacji, gdy najemcy podpisują umowę z deweloperem jeszcze zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace budowlane. Natomiast tylko 10% to umowy typu built to suit, czyli takie, zgodnie z którymi obiekt projektowany jest dokładnie według potrzeb konkretnego klienta. W konsekwencji 70% powierzchni biurowych wynajmowanych jest już po tym, jak obiekt zostanie wybudowany i są one najczęściej aranżowane bezpośrednio przez najemcę, według własnych potrzeb. W praktyce oznacza to, że deweloper nie ma możliwości wybudowania biurowca z ustalonym układem pomieszczeń, ponieważ na tym etapie prac nie zna specyfiki firm, które będą wynajmować oferowany przez niego obiekt. Otwarta przestrzeń, której łączna powierzchnia wynosi około 1000 mkw., może zostać wynajęta zarówno jednej, bardzo dużej firmie, jak i kilkunastu mniejszym. Nierzadko to właśnie ta druga opcja jest preferowana przez właścicieli budynków, gdyż wymówienie najmu przez jedną z firm nie spowoduje znacznych strat finansowych. Możliwość wynajęcia tylko części open space jest korzystna także dla samych najemców, którzy przeważnie ponoszą koszty eksploatacyjne liczone od metra kwadratowego. Jak zatem zapewnić w nich komfort pracy?
Funkcjonalne szkło
Rozwiązaniem w tej sytuacji okazały się konstrukcje szklane, które w otwartych przestrzeniach świetnie sprawdzają się do wydzielania stref funkcyjnych (także modułowych, dzięki zastosowaniu np. systemów SLF) czy pomieszczeń. Z pomocą szkła wykonuje się m.in. ściany działowe, wydziela gabinety, przestrzenie wspólne czy ciągi komunikacyjne. Jednocześnie zastosowanie tego materiału nie wiąże się z ograniczeniem przestrzeni, a wręcz przeciwnie. Subtelne przeszklenia wykonane z przezroczystego lub częściowo przeziernego szkła prezentują się delikatnie i nie ograniczają przepływu światła. Pozwalają natomiast na zapewnienie pracownikom prywatności, oddzielając części ogólnodostępne od stanowisk pracy, zwłaszcza jeśli zastosowano w tym celu tafle z nadrukiem lub piaskowane.
Zalety szklanych rozwiązań
Co więcej, wykorzystanie szkła w aranżacji biur czy budynków użyteczności publicznej wprowadza do ich wnętrz nowoczesny, minimalistyczny styl, a dzięki szerokim możliwościom jego zdobienia, panele można bez trudu dostosować do firmowej kolorystyki, stosując np. nadruk na folii w szkle laminowanym. Co równie istotne, montaż przeszkleń nie wiąże się z kosztowym remontem obiektu czy naruszeniem jego elementów nośnych. Poza tym ten rodzaj konstrukcji szklanych można zamontować w gotowym budynku oddanym do użytku, w którym położono już wykładziny, kafle czy panele ścienne.
Na popularność szkła w biurach wpływa również to, że na rynku dostępne są gotowe systemy o zwiększonej izolacyjności akustycznej, które dodatkowo poprawiają komfort pracy. Przykładem takiego rozwiązania jest m.in. nasz autorski system Akustik Wall, o którym więcej pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów na oszkle.pl.
Właściwe mocowanie
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w biurach są przeszklone sale konferencyjne, w których odbywają się spotkania robocze zespołów lub z klientami. Do ich wykonania odpowiednie będą aluminiowe profile umieszczane na dolnej oraz górnej krawędzi szkła. Są to m.in. skręcane listwy DRM Nuova Roma dedykowane wysokim i ciężkim taflom szkła oraz profile Lazio FCM, które bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku mniejszych formatek. Montaż przeszklenia z pomocą tego rodzaju okuć zapewnia całej konstrukcji odpowiednią stabilizację, umożliwiając jednocześnie ekspozycję samego szkła. Dodatkowo okucia tego typu można połączyć z mocowaniami do struktur bezramowych, jak choćby łączniki i klamry z kolekcji Como lub Calabria, które w ramach serii Linea Nera dostępne są też w głębokim, czarnym kolorze. Alternatywnym sposobem oddzielenia sal konferencyjnych są systemy typu SLF, jak składano – przesuwny Napoli SLF300, czy składano- harmonijkowy Napoli SLF400. Odpowiednie do montażu wysokich i ciężkich tafli szkła mogą stanowić zarówno ściany, jak i wejście do pomieszczenia. Ponadto, jeśli zajdzie taka potrzeba, system może zostać swobodnie złożony w dowolnym momencie, co umożliwia zachowanie modułowości przestrzeni.
Zastosowanie szkła
Tafle szkła mogą również stanowić wybrane ściany gabinetów czy oddzielać np. część socjalną lub kuchenną od roboczej. W tym przypadku warto rozważyć zastosowanie kolorowego, nieprzeziernego szkła, które zapewni pracownikom poczucie prywatności w czasie przerwy albo posiłków. Ich montaż będzie możliwy dzięki temu samemu rodzajowi okuć, czyli listwom oraz mocowaniom do struktur bezramowych. Szkło to także świetna alternatywa dla standardowych skrzydeł drzwiowych. W postaci drzwi całoszklanych lub systemów przesuwnych mogą stanowić wejście do dowolnego rodzaju pomieszczeń. Ich nowoczesny styl podkreślą wysokie pionowe uchwyty z kolekcji Ancona, które dostępne są także w czarnym wykończeniu.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wszystkie wymienione rodzaje mocowań można ze sobą swobodnie łączyć. Pozwala to na wykonanie różnorodnych, złożonych typów przeszkleń i dostosowanie ich do indywidualnych wymagań projektowych.
Przeszklone biura open space
Wykorzystanie szkła w biurach open space umożliwia dostosowanie ich do wymagań najemcy oraz zapewnienie pracownikom optymalnych warunków pracy. Pomimo uzyskanego poczucia otwartości, możliwe jest zachowanie w nich intymności, a także wydzielenie prywatnych przestrzeni. Z kolei szerokie możliwości zdobienia szkła oraz bardzo duży wyrób okuć pozwalających na jego montaż, pozwalają na stworzenie aranżacji funkcjonalnych, ergonomicznych, które jednocześnie wyróżniają się swoim niepowtarzalnym stylem.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO