Nasza oferta to kilka komplementarnych serii okuć dedykowanych kabinom prysznicowym, w tym klamer oraz zawiasów. Ich wybrane modele umożliwią przymocowanie szklanych paneli do ściany łazienki lub też połączenie ze sobą dwóch tafli. Różny może być także kąt, pod jakim będą otwierać się drzwi kabiny lub sposób przytwierdzenia zawiasu do ściany. Jednak na wybór odpowiedniego rodzaju okuć wpływ będzie miało kilka czynników, w tym m.in. rodzaj kabiny prysznicowej czy wielkość szkła tworzącego jej ściany.

Nasza oferta obejmuje obecnie 5 serii zawiasów oraz klamer do kabin prysznicowych, w tym kompleksową kolekcję okuć w głębokim, czarnym kolorze – Linea Nera Doccia. Wszystkie mocowania z tych serii wykonane zostały z materiałów odpornych na korozję oraz działanie środków czystości, w tym przede wszystkim z mosiądzu oraz stali nierdzewnej. Jest to gwarancja, że podczas wieloletniej eksploatacji będą działać bezawaryjnie i zachowają swoje walory wizualne. Są przy tym dostępne w różnorodnych wykończeniach, jak np. satyna czy połysk, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do stylu aranżacji łazienki. Należy jednak pamiętać, że w zależności od materiału, z jakiego wyprodukowano okucia oraz rodzaju ich wykończenia inny będzie zalecany sposób konserwacji czy czyszczenia, o czym więcej pisaliśmy w jednym z wcześniejszych materiałów na oszkle.pl.

Opcja podstawowa

Podstawowym rodzajem zawiasów do kabin prysznicowych są te sprężynowe jak np. GX z naszej kolekcji Bologna. Nie mają one dodatkowych możliwości regulacji i pozwalają na zamocowanie drzwi np. do ściany (tzw. zawiasy szkło – ściana). Należy przy tym podkreślić, że zawiasy tego typu są dostępne w wariancie 90°, 135° albo 180°. Oznacza to, że po zamknięciu drzwi kabiny prysznicowej, kąt jaki powstanie pomiędzy ruchomą taflą, a ścianą łazienki wyniesie 90°, natomiast w przypadku tafli mocowanych do panelu szklanego może być to 135° albo 180°. Co istotne, we wszystkich przypadkach drzwi otwierają się pod kątem +/- 90°. Przykładem takich okuć są zawiasy sprężynowe szkło – szkło ze wspomnianej serii Bologna, jak np. model GX990.2 oraz GX990.3. Zainstalowane z ich pomocą drzwi szklane mogą się otwierać zarówno na zewnątrz, jak i do środka kabiny, a z uwagi na swoją budowę umożliwiają wykonanie natrysku nie tylko o kwadratowym czy prostokątnym kształcie. Pozwala to jeszcze lepiej dopasować go do metrażu czy układu łazienki, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania.

Co więcej, zawiasy z serii Bologna są dostosowane do większego ciężaru tafli szkła i może on wynosić nawet 60 kg, przy czym nie jest to standardowa wartość w przypadku okuć do kabin. Przykładowo mocowania z serii Vesuvio, jak model TTS90RH, posiadają maksymalny udźwig wynoszący 40 kg. Standardowe zawiasy szkło – ściana dostępne są również w ramach kolekcji Etna (np. wariant TGHS90LH).

ZOBACZ KATALOG OKUĆ VESUVIO

Zawiasy sprężynowe dostępne są także w wersji szkło – szkło (umożliwiają zainstalowanie drzwi kabiny przy szklanym panelu) oraz z mocowaniem bocznym (czyli z przesuniętą płytką montażową). Wszystkie okucia, niezależnie od ich rodzaju, charakteryzują się taką samą wytrzymałością. Różnice w ich budowie nie mają również wpływu na parametry szkła, na którym mogą być mocowane – ułatwiają one montaż w sytuacji, w której brakuje wystarczającej przestrzeni na ich instalację. Przykładowo, zawiasy z przesuniętą płytką montażową znajdą zastosowanie wtedy, gdy projekt kabiny wnękowej zakłada, że jej drzwi mają się licować ze ścianą, a tym samym okucie musi zostać umieszczone głębiej.

ZOBACZ KATALOG BOLOGNA

Ochrona uszczelek i progów

Nasza oferta to również zawiasy unoszone, dostępne zarówno w wersji szkło – szkło, szkło – ściana, z mocowaniem bocznym, jak i w wariancie 90° lub 180°. Są to m.in. modele TGHU90RH oraz TGHU180LH z serii Etna czy TTU90GGRH lub TTU180RH z kolekcji Vesuvio. Niezależnie od wybranego modelu zawias unoszony delikatnie podnosi taflę szkła w czasie jej otwierania tak, że nie zahacza ona przy tym o uszczelkę albo próg kabinowy. Chroni to elementy kabiny przed uszkodzeniem, ułatwia jej otwarcie oraz pozwala na zachowanie walorów wizualnych przez dłuższy czas.

Co więcej, wspomniane serie Etna oraz Vesuvio to jednocześnie okucia, która umożliwią montaż nie tylko szklanych drzwi, ale także wykonanie parawanu nawannowego. Jest on świetnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku łazienek o niewielkim metrażu.

ZOBACZ KATALOG KOLEKCJI ETNA

Mocowania z możliwością regulacji

Szczególnym rodzajem zawiasów są te z regulacją kąta montażu oraz pionowej osi obrotu z serii Venezia, które pozwalają na dopasowanie kąta, pod jakim mocowane jest okucie. W pierwszym przypadku, tj. zawiasów z regulacją kąta montażu, możliwe jest ustawienie pozycji okucia w zakresie około 10° poziomo, co umożliwia dopasowanie go np. do krzywizny ściany czy też ułatwia odpowiednie ustawienie sąsiadujących ze sobą tafli szkła. Ten rodzaj zawiasów posiada płytkę montażową umieszczoną z boku. Natomiast w drugim przypadku, czyli mocowań z regulacją pionowej osi obrotu, płytka montażowa mocowana jest do podłogi lub sufitu. Większy jest także zakres regulacji pionowej, ponieważ wynosi on +/- 30°. Zawiasy Venezia zapewniają także opcję ustawienia tzw. kąta 0, co znacznie zwiększa możliwości dopasowania ich położenia do nierówności ścian.

ZOBACZ KATALOG ZAWIASÓW VENEZIA

Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru zawiasów?

Podstawowym czynnikiem warunkującym dobór okuć są parametry wykorzystywanego w projekcie szkła. W przypadku zawiasów kabinowych wskazana grubość pojedynczej tafli to najczęściej między 6 a 8 mm, a ciężar od 40 do 60 kg. Istotna jest także maksymalna szerokość skrzydła drzwiowego. Naszym klientom rekomendujemy, by wynosiła ona między 750 a 900 mm, przy czym kluczowe są w tym przypadku wytyczne wskazane w katalogu produktowym danej serii mocowań. Warto bowiem pamiętać, że dopasowanie zawiasów do wymiarów szkła jest gwarancją, że utrzymają one jego ciężar, w czasie eksploatacji nie dojdzie do ich uszkodzenia, a sama kabina będzie działać płynnie. Trzeba mieć również na uwadze, że wszystkie wytyczne ujęte w katalogach produktowych nie dotyczą pojedynczego mocowania, lecz ich pary.