Kiedy sieć sklepów odzieżowych H&M otworzyła swój pierwszy salon w Tajwanie, współpracujący z nim dział finansowy, logistyczny oraz magazyn ulokowane zostały w pobliskich górach na obrzeżach Tajpej. Za projekt nowego biura odpowiadała lokalna pracownia architektoniczna J.C. Architecture.

Od samego początku architektom zależało głównie na tym, by nowa, licząca ponad 150 mkw. siedziba nie przypominała standardowego biura, lecz stanowiła funkcjonalne i przytulne środowisko pracy. Miała również stymulować kreatywność, ułatwiać współpracę między działami, a swoim układem oraz wystrojem nawiązywać do otoczenia budynku. Aby zrealizować te założenia, architekci postawili na minimalizm, proste formy oraz delikatne, naturalne kolory.

Naturalny urok

Jednym z największych wyzwań, przed jakim stanęli projektanci, było stworzenie dwóch odrębnych pomieszczeń, połączonych ze sobą wspólną przestrzenią roboczą. Zadania tego nie ułatwiały wysokie sufity ani szeroko rozstawione kolumny. Dodatkowo, wydzielając strefy dla każdego z działów, architekci starali się stworzyć poczucie otwartości i przestrzeni, ale jednocześnie zapewnić wszystkim pracownikom prywatność oraz komfort codziennej pracy. Świetnym rozwiązaniem okazało się w tej sytuacji połączenie drewna ze szkłem.

Z pomocą jasnych drewnianych paneli o ciepłym odcieniu stworzono wysokie arkady oddzielające stanowiska pracy od dziedzińca. Sale konferencyjne, gabinety oraz ścianki działowe wykonano natomiast z subtelnych, przeziernych tafli szkła, które swobodnie wtopiły się w otoczenie, doskonale współgrając z minimalistycznym wystrojem i drewnem w sosnowym kolorze. Zamocowane z pomocą niewielkich klamer i łączników jak z serii Como oraz niewysokich profili przypominających te z naszej kolekcji Lazio, prezentują się bardzo delikatnie i zapewniają nieskrępowany przepływ światła pomiędzy pomieszczeniami. Świetnym uzupełnieniem tak subtelnych przeszkleń są dodatki w głębokim, czarnym kolorze, jak choćby wysokie, pionowe uchwyty przy drzwiach sali konferencyjnej. Podobne można znaleźć pośród okuć z naszej serii Ancona w wariancie Linea Nera.

Photo: Kevin Wu | Source: archidaily.com

Photo: Kevin Wu | Source: archidaily.com

Subtelna kolorystyka

W całym biurze dominują jasne, stonowany kolory. Podłogę w części wspólnej pokryto gładką, pozbawioną wzorów wylewką w piaskowym kolorze, natomiast w strefach roboczych postawiono na wykładziny z prostymi, geometrycznymi wzorami. Większość wyposażenia wykonano z jasnego drewna, które świetnie współgra z białymi krzesłami oraz fotelami. Szafki w czarnym kolorze nawiązują  natomiast do wybranych, ciemnych okuć, jak choćby wspomniane uchwyty, ale też ościeżnic drzwi całoszklanych czy czarne listwy, które wykorzystano do montażu szklanych ścian na dziedzińcu. Wykonanie podobnych przeszkleń będzie możliwe dzięki naszym mocowaniom, w tym profilom Nuova Roma DRM oraz Nuova Palermo z serii Linea Nera.

Oddzielony dzięki drewnianym arkadom dziedziniec to jasna, otwarta przestrzeń, z której rozpościera się widok na górzystą okolicę. To właśnie tam pracownicy spotykają się w czasie przerw, by zrelaksować się i porozmawiać. Do swojej dyspozycji mają także kawiarnię oraz niewielką kuchnię. Poza naturalnym światłem, które wpada przez efektowne, wysokie okna na fasadzie, wnętrza rozjaśniają wiszące lampy w kształcie sześcioboków oraz subtelne oświetlenie punktowe, których ciepłe światło podkreśla naturalne barwy wnętrza.