Choć wielu z nas podczas remontu stara się jak najwięcej czynności wykonać samodzielnie, jak również znaleźć tańsze odpowiedniki wybranych produktów, nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

Szczególnie, jeśli w projekcie chcemy zastosować szkło, na przykład w postaci drzwi, balustrad lub ścianek działowych. Na rynku znajdziemy wiele produktów dedykowanych szklanym konstrukcjom, dostępnych w różnych cenach, zaś instrukcje montażu niektórych z nich mogą sugerować, że ich zamocowanie nie jest wcale trudne. Niestety w rzeczywistości nie jest to tak proste. Na to, czy okucia zamocowane zostaną poprawnie, czy szkło zostało odpowiednio dobrane, oraz czy cała konstrukcja wytrzyma wieloletnią eksploatację, wpływ ma wiele czynników, które przekładają się na bezpieczeństwo użytkowników.

Montaż okuć do szkła hartowanego

Pierwszy krok, czyli wybór odpowiedniego materiału

Większość okuć wykonana jest z materiałów takich jak stal nierdzewna, aluminium, mosiądz, a w niektórych przypadkach jest to specjalny rodzaj tworzywa. Należy zaznaczyć, że nie każda stal może być wykorzystywana na zewnątrz, przykładowo podczas mocowania daszków lub portfenetrów. Również określone rodzaje stopów aluminium (np. ZNAL) wykorzystywane są do produkcji elementów systemów przesuwnych oraz innych systemów dedykowanych szklanym ściankom. Niewłaściwie dobrany materiał może korodować, nie wytrzymać siły wiatru, a w konsekwencji na przestrzeni lat utracić swoje właściwości. Nie każdy z nas posiada wiedzę w tym zakresie, dlatego warto zdać się na doświadczenie wykonawców danego projektu lub szklarzy, a w niektórych sytuacjach – bezpośrednio producentów takiego okucia.

Szło szkłu nie równe

Polskie przepisy dotyczące prawa budowlanego nie definiują jednoznacznie, jakie szkło należy stosować w określonych projektach. Mowa jest jedynie o szkle bezpiecznym, zaś pod tym pojęciem kryje się zarówno szkło hartowane, laminowane, jak również hartowane laminowane. Z tego powodu, ze względu na miejsce zastosowania przyjęło się, że wszelkie szklane konstrukcje mocowane na zewnątrz budynku, wykonywane są ze szkła hartowanego laminowanego w celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa, zaś wewnątrz obiektów wykorzystywane jest szkło hartowane. Podział ten nie jest przypadkowy, bowiem szkło laminowane, jeżeli zostanie uszkodzone, nie rozpadnie się na ostre i duże kawałki, i pozostaną one przyklejone do spoiwa między taflami. Warto także zaznaczyć, że inna będzie grubość tafli wykorzystywanej w kabinie prysznicowej, w projekcie szklanej ścianki, a jeszcze inna w przypadku balustrady przy schodach, lub daszku nad wejściem do budynku. Ponadto szkło poddawane jest różnym procesom obróbki przekładającym się na ich właściwości, w tym izolacyjność termiczną lub akustyczną. Nierzadko, aby osiągnąć zakładany przez nas efekt np. wyciszenia, konieczne jest zastosowanie całego systemu, składającego się z dedykowanego zestawu uszczelek, okuć do szkła oraz szkła ze specjalną folią o odpowiednich właściwościach. Mało kto posiada fachową wiedzę na ten temat i jest w stanie samodzielnie dobrać rodzaj tafli, a tym bardziej nawiercić w niej specjalne otwory pod mocowania. Dlatego tak istotne jest, aby również w tym przypadku zaufać fachowcom, którzy z materiałem tym pracują od lat.

Parametry okucia

Niezależnie od rodzaju szklanej konstrukcji, jak i typu wykorzystywanych do niej mocowań, dla każdego okucia przewidziane jest określona grubość, szerokość, a także maksymalny ciężar szyby. Są to informacje niezwykle istotne, gdyż zastosowanie tafli o niezgodnych wymiarach może doprowadzić do sytuacji, w której okucie nie utrzyma jej ciężaru i dojdzie do uszkodzenia szkła albo w ogóle całego produktu, np. drzwi nie będą działać bo tafla będzie haczyć o podłoże, a system przesuwny przestanie funkcjonować, gdyż nie będzie można go przesunąć. Co interesujące, w przypadku zawiasów do szklanych drzwi, za utrzymanie ciężaru szyby odpowiedzialny jest właściwie tylko górny zawias, gdyż dolny pełni funkcję przede wszystkim stabilizującą. Dlatego jeżeli dla pojedynczego zawiasu wskazana jest tafla o maksymalnej wadze 50 kg nie oznacza to, że szyba z jakiej wykonane zostaną drzwi może ważyć 100 kg. Nie ma również jednej, odgórnej określonej ilości zawiasów, jakie trzeba zamontować do drzwi o ustalonej wielkości, bowiem wiele zależy od specyfiki poszczególnego projektu.

Deklaracje właściwości użytkowych

Choć wiele osób o tym zapomina, dla każdego wyrobu budowlanego przewidziano określone normy, które musi spełniać, by zostać legalnie dopuszczony do obrotu. Procedura certyfikacji, choć może przebiegać na kilka sposobów, jest obligatoryjna i skutkuje oznaczeniem danego produktu znakiem CE lub znakiem budowlanym B. Oznaczenie to stanowi potwierdzenie określonych właściwości użytkowych produktu, jakości wykonania jak i materiałów, i stanowi gwarancję, że dany wyrób nie utraci ich na przestrzeni nadchodzących lat. Informacja ta jest istotna, gdyż dla wykonawcy oznacza możliwość otrzymania odbioru budowlanego, zaś dla klienta świadomość, że zamontowana u niego szklana konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania. Dlatego ważne jest, by za każdym razem upewnić się u wykonawcy, czy stosowane przez niego wyrobu posiadają odpowiednie oznaczenie.

Bezpieczny = fachowy

Choć na dobór okuć ma wpływ jeszcze kilka innych czynników, jedno nie ulega wątpliwości – szkło jest materiałem, z którym powinniśmy pracować rozważnie. Warto pamiętać, że podstawą w jego bezpiecznym montażu jest zastosowanie wysokiej jakości okuć, których wybór uwarunkowany jest najczęściej indywidualnym projektem oraz montaż zgodny ze wskazaniami producenta. Tym samym, choć każdy z nas może wykorzystać szkło we własnym wnętrzu, najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem, będzie zlecenie wykonania projektu osobom zajmującym się tym na co dzień, zawodowo.