Szkło wykorzystywane na zewnątrz budynku, przede wszystkim w postaci przeszkleń fasadowych, poza zapewnieniem dostępu do naturalnego światła wewnątrz obiektu, ma również szereg innych zadań. Należą do nich m.in. ochrona przed nadmiernym promieniowaniem UV, a także zapewnienie optymalnych warunków termicznych wewnątrz pomieszczeń.

Funkcja, jaką pełni szklenie przeciwsłoneczne będzie różna w zależności od klimatu, w jakim zostało ono zainstalowane. W lokalizacjach, w których występują bardzo wysokie temperatury, głównym zadaniem osłony będzie odbijanie promieniowania słonecznego, a także zminimalizowanie efektu oślepienia. W klimacie umiarkowanym najważniejsze będzie zrównoważenie ochrony przed słońcem, a zapewnieniem optymalnych warunków oświetleniowych wewnątrz budynku. Natomiast w okresach, w których panują niskie temperatury, szkło przeciwsłoneczne powinno wspomóc redukcję strat ciepła.

Podstawowe typy oszkleń

Wśród osłon przeciwsłonecznych wyróżnia się trzy podstawowe typy szkła: absorpcyjne, refleksyjne oraz selektywne. W pierwszym przypadku, tj. szyb absorpcyjnych, mowa przede wszystkim o taflach barwionych jeszcze na etapie wytapiania szkła. Do płynnej masy szklanej dodawane są substancje, które barwią ją na takie kolory jak niebieski, zielony, grafitowy oraz brązowy. Kolory te umożliwiają silne pochłanianie światła, nazywanego również widmem. Tafle absorpcyjne, z uwagi m.in. na swój kolor, ale też grubość, ulegają silnemu nagrzaniu, jednak jednocześnie pochłaniają one około 50% promieniowania słonecznego, które następnie rozpraszają i oddają na zewnątrz. Z tego powodu są wykorzystywane głównie jako zewnętrzna warstwa w szybach zespolonych.

Szkło refleksyjne to z kolei tafle, na których powierzchnię nałożono specjalną powłokę (przeważnie jest to ceramiczna farba) odbijającą zarówno ciepło promieni słonecznych, jak i światło widzialne. Ten typ szklenia stosuje się głównie na fasadach biurowców oraz galerii handlowych, w przypadku których równie istotna, co funkcjonalność elewacji, jest jej estetyka. Szkło to, z uwagi na swoją odbijającą powierzchnię, daje efekt lustra, pozwalając na zachowanie prywatności wewnątrz obiektu.

Szczególnym rodzajem szklenia są bezbarwne tafle selektywne, które zapewniają wysoki poziom izolacji termicznej. Właściwości tego rodzaju szkła uzyskuje się poprzez nałożenie na jego powierzchnię kilku warstw specjalnych tlenków metali, które odbijają promieniowanie słoneczne. Pozwala to również na kontrolowanie stopnia nasłonecznienia wnętrza budynku oraz ograniczenie przenikania do niego energii słonecznej. Szyby selektywne można barwić w masie, najczęściej mają wtedy kolor szary, zielony lub niebieski.

Szkło o zmiennych parametrach optycznych

Jeszcze innym rodzajem szklenia są tafle aktywne, o których więcej pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów na oszkle.pl. Należą do nich m.in. szyby fotochromatyczne oraz elektrochromatyczne. Pierwszy typ zawiera w swojej strukturze halogenki srebra, które pod wpływem promieniowania UV lub fal widzialnych o krótszej długości, powodują zmianę barwy szyby, w efekcie ograniczając dopływ światła do wnętrza pomieszczenia. Natomiast szkło elektrochromatyczne wyróżnia się płynną zmianą swoich właściwości, w tym w zakresie transmisji oraz odbicia promieniowania słonecznego. Za ich spowodowanie odpowiedzialne jest uruchomienie specjalnego przełącznika, skutkujące różnicą napięcia elektrycznego w komorze gazowej szyby zespolonej. Wówczas pod wpływem ładunku, gaz zmienia kolor na niebieski.

Montaż szkła przeciwsłonecznego

W zależności od rodzaju szkła ochronnego należy stosować inny rodzaj okuć, których instalacja nie wpłynie na właściwości tafli. W przypadku fasad, na których montuje się najczęściej szkło ceramiczne, odpowiednie będą wytrzymałe, stalowe rotule, które można dodatkowo zamocować na specjalnych podkonstrukcjach, przygotowanych na indywidualne zamówienie inwestora. Jeżeli jednak szklenie przeciwsłoneczne stosuje się jako wypełnienie ścian działowych, odpowiednie będą do tego niewielkie, delikatne profile, jak te z serii FCM Lazio.