OKA Casa to czteropiętrowa, ekskluzywna rezydencja znajdująca się w Bangkoku, na którą składają się trzy osobne domy, połączone ze sobą przeszklonym łącznikiem oraz wspólną strefą relaksu. Ich łączna powierzchnia to niemal 3000 mkw. W tak przestronnym obiekcie znalazło się też miejsce na piwnicę na wino oraz garaż mogący pomieścić nawet 6 samochodów.

Projektując rezydencję, architektom zależało na tym, by dopasować bryłę domu do naturalnego ukształtowania terenu i jednocześnie zapewnić widok na otaczającą go, malowniczą okolicę. Z uwagi na wielkość rezydencji, istotne było również to, by składające się na nią domy pozostały ze sobą połączone tak, by stworzyły spójną, przenikającą się całość. Efekt ten osiągnięto m.in. dzięki efektownemu połączeniu szkła z naturalnymi materiałami, takimi jak marmur oraz drewno.

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

Szkło odgrywa w tym budynku szczególną rolę – zarówno na jego fasadzie, jak i we wnętrzach. Wykorzystane w postaci balustrad samonośnych oraz wysokich okien doskonale komponuje się z drewnianymi panelami, z których wykonano elewację rezydencji. Nie tylko dodają jej lekkości oraz nowoczesnego charakteru, ale przede wszystkim zapewniają dostęp do naturalnego światła w każdej części budynku. Wyjątkowym elementem OKA Casa jest również przeszklona winda, która prowadzi od piwnicy aż do najwyższej kondygnacji.

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

Całoszklane balustrady zabezpieczają także galerie, schody oraz piętra w środku domu. Wykonane z przeziernego szkła świetnie wtapiają się w bogate wnętrze i jednocześnie bardzo dobrze komponują z marmurem oraz drewnem, które pokrywają podłogi. Przezroczyste tafle znalazły zastosowanie także w projekcie garderoby. Zamocowane w minimalistycznych, grafitowych listwach oddzielają ją od części sypialnianej, nie ograniczając przy tym poczucia przestronności. Surowiec ten wykorzystano też w przylegającej do garderoby łazience, w postaci komfortowej kabiny prysznicowej.

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

Szklane ścianki działowe zastosowano również w garażu. Z ich pomocą wydzielono poszczególne stanowiska dla samochodów, przez co przypomina on bardziej galerię wystawową.

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

fot. Spaceshift Studio, źródło: archdaily.com

Realizacja podobnego projektu będzie możliwa dzięki zastosowaniu eleganckich, minimalistycznych okuć do szkła hartowanego. W łazience świetnie sprawdzą się mosiężne zawiasy oraz klamry z serii Etna, a także poziomy uchwyt H12 z kolekcji Modena. Szklane przegrody zamocować można natomiast z pomocą aluminiowych listew, takich jak profile Nuova Roma oraz Lazio FCM. Alternatywnym rozwiązaniem, które umożliwi montaż szklanych ścianek, będą mocowania do struktur bezramowych, takie jak łączniki oraz klamry z serii Como&Calabria. Z kolei efektowne szklane balustrady, w których szkło pozostanie w pełni wyeksponowane, zainstalujemy dzięki systemowi Trapani oraz okuciom punktowym z kolekcji Piemonte. Te ostatnie, a zwłaszcza rotule R50, będą też odpowiednie do zamocowania przeszklonej obudowy szybu windowego.