Parawan nawannowy pozwala połączyć funkcję wanny oraz kabiny prysznicowej, dzięki czemu możemy cieszyć się zarówno długą, relaksującą kąpielą, jak i szybkim orzeźwiającym prysznicem. Jest to także świetne rozwiązanie szczególnie w łazienkach o małym metrażu.

Parawan, nazywany też kabiną nawannową, to coraz częściej wybierane rozwiązanie w łazienkach, szczególnie w sytuacji, gdy nie chcemy rezygnować z posiadania ani wanny, ani natrysku. Zamocowany do ściany może zostać w dowolnym momencie złożony tak, by nie ograniczał dostępnej przestrzeni, a dzięki różnorodnym rodzajom okuć odpowiednich do jego montażu, może mieć on praktycznie dowolny kształt i wielkość.

Parawan wahadłowy

W zależności od naszych potrzeb, gustu, jak i wielkości samej łazienki możemy wybrać spośród kilku rodzajów parawanu. Jedną z możliwości jest przymocowanie pojedynczej szklanej tafli do ściany, tuż nad krawędzią wanny. Do jej montażu odpowiednie będą wahadłowe zawiasy typu szkło – ściana, dzięki którym będziemy ją mogli w każdej chwili złożyć. Przykładem takich okuć są m.in. zawiasy GX990.1 z serii Bologna (otwierają się one pod kątem +/- 90°), które sprawdzą się przy szkle o szerokości do 900 mm i wadze wynoszącej nawet 60 kg, oraz TGAH801 z kolekcji Venezia, odpowiednie do montażu węższych i lżejszych tafli. Obie serie okuć charakteryzuje niewielki rozmiar oraz subtelny design, dzięki czemu dopasują się do każdej aranżacji i pozwolą na pełną ekspozycję szkła.

Panel prysznicowy

Inną możliwością jest montaż pojedynczego panelu szklanego bezpośrednio do ściany nad krawędzią wanny. Właściwe będą do tego estetyczne, niewielkie profile Fix z serii Lazio. Ponieważ wykonane są z aluminium, pozostaną odporne na działanie korozji. Można je również lakierować proszkowo na kolory z palety RAL tak, by jak najlepiej pasowały do stylu łazienki. Natomiast od dołu zabezpiecza się go specjalnym rodzajem uszczelnienia (np. z kolekcji Budrio), które wypełnia szczelinę pomiędzy taflą a brzegiem wanny, chroniąc przed rozbryzgiem wody.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie niewielkich mosiężnych klamer, z pomocą których szkło przytwierdzimy zarówno do ściany, jak i brzegu wanny. Decydując się jednak na ten rodzaj parawanu, musimy pamiętać o tym, że konieczna jest jego odpowiednia stabilizacja. Szkło nie może być przytwierdzone tylko do wanny – jego boczną lub górną krawędź należy przymocować również do ściany albo sufitu łazienki.

Parawan składany

Alternatywą dla pojedynczych tafli jest parawan składany, np. harmonijkowy, wykonany z kilku wąskich formatek szkła, gdzie jedna z nich mocowana jest do ściany łazienki, nad brzegiem wanny. Do ich montażu najlepsze będą zawiasy szkło – szkło z kolekcji Etna oraz Vesuvio, jak np. zawias TTU180 czy TGHS180. Pozwolą one na wykonanie parawanu ze szkła, którego grubość wynosi 6 lub 8 mm, a ciężar nie przekracza 40 kg.

Kształt parawanu

Parawan nawannowy zazwyczaj rozkłada się wzdłuż dłuższego boku wanny, jednak nie jest to jedyna możliwość. Ruchome tafle szkła zamocować można przy każdej jej krawędzi, tworząc w ten sposób przeszkloną obudowę, lub w połowie jej długości. Należy jednak zwrócić wtedy uwagę, w którą stroną mają się one składać (do środka czy na zewnątrz wanny) tak, aby nie zahaczały one o pozostałe wyposażenie łazienki.