Samozamykacze to rozwiązania wspomagające zamykanie oraz domykanie drzwi. Mają również zapewniać ochronę przed zbyt gwałtownym zatrzaśnięciem skrzydła drzwiowego. Są to szczególnie ważne aspekty w intensywnie eksploatowanych obiektach użyteczności publicznej czy też biurach, gdzie najczęściej się je spotyka.

W ofercie CDA Polska dostępne są kolekcje zamykaczy BERGAMO oraz FIRENZE, przy czym zamykacze Firenze charakteryzują się mniejszym rozmiarem. Produkty z obu tych serii pozwalają na osiągnięcie podobnych rezultatów. Oznacza to, że wpływ na decyzję o tym, które rozwiązanie wybrać, będą miały przede wszystkim czas, jaki możemy poświęcić na montaż, wielkość szklanej tafli oraz to, na ile chcemy ograniczyć liczbę otworów wywiercanych w podłożu.

Montaż standardowych samozamykaczy z kolekcji BERGAMO, takich jak TD800, wiąże się z koniecznością wykucia w podłodze odpowiedniego otworu na puszkę. Następnie montuje się w nim odpowiednio wyregulowany samozamykacz. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku samozamykaczy z kolekcji FIRENZE jak np. FS880. Ich montaż polega na dokręceniu bezpośrednio do drzwi, a w podłożu wywierca się jedynie cztery otwory, do których montowana jest płytka bazowa.

Regulacja siły zamknięcia

Samozamykacze z kolekcji BERGAMO mają fabrycznie ustawioną siłę domyku wyrażoną w skali od 1 do 4, gdzie 1 oznacza najmniejszą siłę, a 4 największą. Im większa jest szerokość szklanej tafli oraz jej ciężar, tym większa będzie wymagana siła domyku samozamykacza. Błędny dobór siły, czyli np. zamontowanie samozamykacza ze zbyt małą siłą w porównaniu do szerokości drzwi sprawi, że nie będzie on w stanie dociągnąć tafli i domknąć drzwi. Natomiast zastosowanie zbyt dużej siły sprawi, że bardzo ciężko będzie je otworzyć. Przykładowo samozamykacz o sile 1 będzie odpowiedni dla formatki o szerokości około 650 mm, a w przypadku 900-1000 mm wskazany będzie ten z siłą oznaczoną jako 3. Warto dodać, że w ramach serii BERGAMO dostępny jest również model TD750 umożliwiający płynną regulację siły domyku poprzez określoną liczbę obrotów śruby. Z uwagi na fakt, że jako jedyny pozwala na otwarcie drzwi pod kątem 175°, stosowany jest często z okuciami OS z serii COMO, które wykorzystywane są do montażu szklanych ścian oraz drzwi.

Najpopularniejsze rozwiązania

Jeden z najpopularniejszych modeli samozamykaczy, wspomniany TD800, będzie odpowiedni zarówno do drzwi lewych, prawych, jak i wahadłowych, których ciężar nie przekracza 130 kg, a szerokość ich skrzydła nie jest większa niż 1300 mm. Pozycja samozamykacza może być regulowana bezpośrednio wewnątrz puszki – do 4 mm w pionie, 10 mm poprzecznie i 8 mm w poziomie. Prędkość zamykania i domykania regulowana jest przez dwa niezależne zawory, a zakres zamykania wynosi od 130° do 20°. Inny równie popularny model, TD750 z płynną regulacją, będzie odpowiedni do drzwi o wadze maksymalnie 150 kg i szerokości do 1300 mm. Co prawda jego zakres zamykania jest większy, gdyż wynosi od 175° do 15°, ale za to mniejsze są możliwości ustawienia zakresu domyku (od 15° do 0° w porównaniu do 20° w przypadku TD800).

Samozamykacze z serii FIRENZE będą pasować do drzwi o szerokości od 750 do 1000 mm, których waga nie przekracza 100 kg, a grubość wynosi 8,10 lub 12 mm. Podobnie jak model TD800, zamykacz FS880 będzie odpowiedni do drzwi lewych, prawych i wahadłowych. Daje on możliwość regulacji płytki bazowej na podłodze w 2 osiach, w stopniu +/- 3 mm. Jego zakres zamykania wynosi od 150° do 10°, a domykania od 10° do 0°.

Ze względu na uniwersalne wzornictwo oraz materiały, jakie zostały wykorzystane do produkcji zarówno samozamykaczy, jak i zawiasów z funkcją samozamykania, kolekcje BERGAMO oraz FIRENZE będą pasować do pomieszczeń w dowolnej aranżacji.