Czerń to kolor ponadczasowy, uznawany za synonim klasyki i elegancji. W aranżacji wnętrz kojarzony jest nie tylko nowoczesnością, ale też uniwersalnością, gdyż bardzo dobrze komponuje się z różnorodnymi barwami, teksturami czy też surowcami. Szczególnie interesująco prezentuje się połączenie jej odcienia z uniwersalnym materiałem, jakim jest szkło.

Decydując się na aranżację wnętrza z wykorzystaniem czerni, trzeba pamiętać o tym, że może ona optycznie pomniejszać pomieszczenia. By tego uniknąć, warto łączyć ją z innymi, kontrastującymi barwami oraz zadbać o odpowiednie oświetlenie. Mimo to błędnym przekonaniem jest to, że ciemne barwy sprawdzają się tylko w przestronnych i wysokich wnętrzach. Czarne meble lub ozdoby zastosować możemy w przestrzeniach o dowolnym metrażu. Dodatki w tym kolorze będą doskonałym uzupełnieniem innych barw. Świetnie sprawdzą się też w połączeniu z metalem, złotem czy elementami chromowanymi. Takie zestawienia spotykamy przeważnie we wnętrzach modernistycznych i minimalistycznych.

Ponadczasowy minimalizm

Czarny kolor doskonale prezentuje się w połączeniu ze szkłem, które także uznawane jest za synonim nowoczesnego designu wnętrz. Materiał ten wykorzystywany jest w postaci szklanych ścian, w projektach kabin prysznicowych, jako wypełnienie zadaszeń, balustrad czy drzwi. Szczególnie uniwersalne jest szkło przezierne, które zamocowane z pomocą czarnych, matowych okuć prezentuje się bardzo ciekawie. Mając na uwadze panujące obecnie na rynku trendy, potwierdzane przez oczekiwania naszych klientów, wprowadziliśmy do oferty nową kolekcję mocowań – Linea Nera. Jak wskazuje włoskojęzyczna nazwa serii, jest to linia czarnych okuć do szkła hartowanego obejmująca takie mocowania jak: listwy montażowe, profile ościeżnicowe, uchwyt, klamka, zamek, zawiasy i system przesuwny.

Okucia z kolekcji Linea Nera

Okucia z kolekcji Linea Nera

Tego typu okucia możemy z powodzeniem wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Przykładowo szklana ściana z eleganckim, połyskującym nadrukiem zamocowana w czarnych listwach będzie interesującym elementem salonu. Inną propozycją jest zamocowanie z pomocą czarnych zawiasów kabiny prysznicowej w łazienne urządzonej w industrialnym stylu. W jej projekcie wykorzystać można szkło mleczne lub kolorowe, które będzie się bardzo dobrze komponować z ceglaną ścianą lub kamienną podłogą. Z kolei czarna ościeżnica do drzwi całoszklanych będzie stylowym rozwiązaniem w minimalistycznych przestrzeniach biurowych. Warto także podkreślić, że na czarno pomalować można też maskownice w listwach Roma DRM oraz profile Lazio FCM, przez co wszystkie okucia pozostaną spójne pod względem wykończenia.

Klasyczne aranżacje

Zestawienie czerni z bielą od lat cieszy się popularnością – jest uniwersalne, ponadczasowe i doskonale sprawdza się zarówno w biurach, jak i mieszkaniach. Kolory te, gdy są ze sobą odpowiednio połączone, pozwalają wprowadzić do wnętrz optyczny ład. Jeżeli jednak zamiast bieli zastosujemy ciepły beż lub zieleń, wprowadzimy do wnętrza nie tylko elegancki charakter, ale także przytulny nastrój. Zupełnie inaczej prezentować będą się też ściany, które pomalujemy czarną farbą z domieszką brązu. Uzyskany w ten sposób odcień nabierze głębi i będzie dobrze komponował się np. z pudrowym różem lub ceglaną czerwienią.

Czerń w stylu glamour

Wytwornie i szlachetnie prezentuje się połączenie czerni z dodatkami w kolorze złota lub miedzi, spotykane m.in. w łazienkach. Ciemne barwy podkreślą migotliwość akcesoriów, zwłaszcza jeśli wykonane są z niego tylko wybrane sprzęty jak np. bateria wannowa lub łazienkowe przybory. Jeżeli kafle na ścianach są ciemne, dla przełamania podłogę można wyłożyć jasną, marmurową posadzką. Walory takiego zestawienia uwypukli oświetlenie punktowe w formie np. podtynkowych diod LED.

Łazienki w Hotelu Indygo – kabina wykonana z pomocą systemu przesuwnego Trieste SF40

Elegancka naturalność

Szczególną popularnością cieszy się obecnie połączenie czerni z drewnem, zwłaszcza jeśli uzupełniają je kamienne dodatki. Materiały te kojarzone są przede wszystkim z surowym, industrialnym wystrojem i z powodzeniem wykorzystamy je także w łazience. Wystarczy, że ściany naprzemiennie pokryjemy drewnianymi panelami lub czarną farbą, a na podłodze zastosujemy kafle imitujące beton. W takiej aranżacji warto postawić również na ozdobne akcesoria wykonane z miedzi lub mosiądzu pokrytego powłoką chrom. Urządzone w ten sposób wnętrze będzie prezentować się bardzo nowocześnie.

Czerń to kolor uniwersalny, który znajdzie zastosowanie w każdej aranżacji, podobnie jak szkło. Mocowania takie jak te z serii Linea Nera, z pomocą których zamocujemy szklane konstrukcje, nadadzą wnętrzu oryginalnego stylu. Ze względu na ich kolor można je swobodnie wykorzystywać przy ozdobnych panelach, z którymi stworzą interesujące połączenie.