Systemy przesuwne to coraz popularniejszy element aranżacji nie tylko biur, ale też mieszkań i domów. Ponieważ z ich pomocą można bez trudu zamocować także ozdobne panele szkła, stanowią funkcjonalny i jednocześnie dekoracyjny element wnętrz. Pozwalają one wydzielić w nich osobne pomieszczenia lub zamknąć przejścia pomiędzy pokojami.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów przesuwnych. Różnią się one m.in. swoim udźwigiem, grubością szkła, które można z ich pomocą zamocować, czy budową i długością prowadnicy. Tak szerokie możliwości wyboru sprawiają, że możliwe jest dobranie odpowiedniego rozwiązania, które z powodzeniem zastąpi tradycyjne drzwi, a nawet ścianę działową.
Wygoda zastosowania
W porównaniu do standardowych drzwi rozwieranych systemy przesuwne zajmują zdecydowanie mniej przestrzeni. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, w których brakuje przestrzeni na swobodne otwarcie skrzydła drzwiowego lub w sytuacji, gdy zależy nam, aby miało ono niestandardową szerokość. Mechanika działania systemu przesuwnego jest prosta – ruchoma tafla porusza się w nim wzdłuż prowadnicy. Podobnie, gdy na prowadnicy zamocowanych jest więcej mobilnych paneli – wówczas zsuwają się one przeważnie na przeciwległe krańce prowadnicy lub do jej jednego boku. Praktycznie każdy system pozwala na zamocowanie prowadnicy nie tylko do boku ściany, ale również sufitu. Dzięki temu ich instalacja jest jeszcze szybsza i prostsza. Między innymi z tego powodu systemy przesuwne coraz chętniej stosowane są także w kabinach prysznicowych, w których zastępują szklane tafle mocowane z pomocą klamer oraz profili. Co więcej, system przesuwny jest kompaktowym i wielofunkcyjnym rozwiązaniem, którego wariant jest od razu dostosowany do wymagań projektowych. To właśnie ze względu na swoją budowę, wygodę montażu oraz możliwość zamocowania w nim nawet niewielkiej formatki, będzie on wygodnym rozwiązaniem również w niewielkiej łazience. Ponadto do kabin prysznicowych dedykowane są specjalne systemy, takie jak Trieste SF40 oraz Verona. Cechują się one m.in. mniejszym rozmiarem wózków jezdnych oraz zwiększoną odpornością na działanie wody.
Mnogość rozwiązań
Systemy przesuwne mają wszechstronne zastosowania. Jednak o tym, jaki rodzaj systemu będzie najlepszy dla danego projektu, zadecydują m.in. takie aspekty jak waga oraz grubość szkła, które ma zostać z jego pomocą zamocowane, liczba paneli czy szerokość przejścia, jakie ma zamknąć.
Przykładowo, jeżeli system ma pełnić funkcję mobilnej ściany działowej, która w dowolnym momencie może zostać złożona, najlepszą opcją będzie kaskadowy model Terno Multi. Standardowo długość jego prowadnicy wynosi 2000 mm, 3000 mm lub 4000 mm, można je również ze sobą połączyć. Panele w nim zamocowane będą się mogły zsuwać do jednego boku lub na dwie strony, w zależności od preferencji oraz przestrzeni, jaką dysponujemy. W sytuacji, w której to nie ilość paneli, ale ciężar szkła jest najistotniejszym czynnikiem, lepszym rozwiązaniem będą systemy z serii Trieste. Wariant SF50 jest przystosowany do montażu formatek o wadze 150 kg, a SF56 do szkła, którego ciężar wynosi 120 kg. Sytuacja taka ma miejsce np. w biurach, które przeważnie są wyższe od standardowego mieszkania. Jeżeli system przesuwny zastępuje w nich standardowe drzwi prowadzące do gabinetów, konieczne będzie zastosowanie większej, a tym samym cięższej tafli szkła.
Różnorodne wzornictwo
W przypadku większości systemów przesuwnych ich prowadnice oraz maskownice wykonane zostały z aluminium i są dostępne w kilku eleganckich, uniwersalnych wykończeniach. Przykładowo nasz system Terno Micro 80 standardowo dostępny jest w wykończeniu anoda srebrna i anoda satyna. Natomiast nowością w naszej ofercie jest jego wariant w wykończeniu czarna anoda w ramach kolekcji Linea Nera. Warto dodać, że model ten wyróżnia się niewielką prowadnicą – jej wysokość to jedynie 51 mm. Czyni go to rozwiązaniem doskonałym do mieszkań. Można go też bez trudu schować we wnęce w ścianie lub podwieszanym suficie.
Dostępne są jednak także systemy wykonane ze stali nierdzewnej jak choćby Ragusa. Wyróżnia go industrialny design, którego nadaje mu okrągła prowadnica oraz pionowe dźwigary, pełniące jednocześnie funkcję wózków jezdnych, do których mocowane jest szkło. Jego nietypowa budowa sprawia, że jest on interesującym elementem wnętrz, szczególnie tych w surowym, loftowym stylu. Z uwagi na swoje subtelne, satynowe wykończenie, doskonale wkomponuje się w dowolną aranżację i pozwoli zamknąć nawet szerokie światło przejścia. Można zamocować go nie tylko do murowanej ściany, ale też szklanego panelu, dzięki czemu znajdzie zastosowanie zarówno w mieszkaniach, jak i biurach czy obiektach użyteczności publicznej.
Walory dekoracyjne
Istotne jest również to, jak wiele wariantów ozdobnego szkła dostępnych jest na rynku. Dzięki temu tafle mocowane z pomocą systemów przesuwnych mogą być kolorowe, piaskowane lub posiadać interesujący nadruk. W połączeniu z różnorodnym wykończeniem systemów stanowią one unikalny element aranżacji, który podkreśli jej niepowtarzalny styl.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO