Okna francuskie, nazywane też portfenetrami, znane są w architekturze od XVII wieku, kiedy to były stałym elementem kamienic oraz pałaców. Współcześnie często zastępują balkony w domach jednorodzinnych i obiektach mieszkalnych, wpuszczając do wnętrza pomieszczeń więcej światła i wysmuklając fasadę budynku.
Portfenetry (z języka francuskiego porte-fenêtre, gdzie słowo porte oznacza drzwi, a fenêtre okno) to specyficzny rodzaj bardzo wysokich okien, które mogą sięgać od podłogi nawet do sufitu czy też tuż poniżej jego wysokości. Choć przypominają wyjście na balkon, po ich zewnętrznej stronie znajduje się jedynie wąski parapet. Spotykamy je najczęściej w budynkach z tzw. płaską elewacją, której linii nie zakłócają wykusze czy inne elementy dekoracyjne. Odpowiednio wkomponowane w bryłę budynku, dodają mu elegancji, lekkości, a także optycznie wydłużają.
Rodzaje portfenetrów
Okna francuskie spotyka się przede wszystkim w budownictwie mieszkalnym, rzadziej biurowym. Mają na to wpływ m.in. obowiązujące przepisy – zgodnie z ich zapisami ten rodzaj okien może znajdować się na wysokości od 12 do 25 metrów nad powierzchnią gruntu, o czym informuje §303 pkt.3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Portfenetr może składać się z dwóch skrzydeł lub pojedynczej tafli, rozwieranych lub uchylnych, a każdy z tych wariantów wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci balustrady mocowanej od strony elewacji budynku.
Ponieważ rolą portfenetrów jest wpuszczenie do pomieszczenia jak największej ilości naturalnego światła oraz zapewnienie nieograniczonego widoku na okolicę, najlepiej zastosować przy nich szklane balustrady wykonane z przeziernych tafli. Do ich montażu stosować można zarówno systemy balustradowe, jak i okucia punktowe.
Montaż z pomocą rotul
Zazwyczaj tafle zabezpieczające okna francuskie instaluje się z pomocą okuć punktowych, takich jak te z naszej kolekcji Piemonte. Wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która pozostaje odporna nie tylko na obciążenia, ale i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, gwarantują jej stabilny oraz bezpieczny montaż. Dodatkowo ze względu na swoją prostą budowę, eleganckie satynowe wykończenie, a także dość niewielki rozmiar, nie zasłaniają szkła, praktycznie wtapiając się w elewację. Przykładem realizacji, w których zastosowano to rozwiązanie, są dom jednorodzinny w Sołtysowicach oraz wrocławska Rezydencja Piaskowa, o których więcej pisaliśmy we wcześniejszych artykułach na portalu oszkle.pl.
Montaż z pomocą systemów balustradowych
Balustradę przy oknie francuskim można zabezpieczyć także z pomocą standardowego systemu balustradowego. Jednym z odpowiednich rozwiązań jest nasz słupkowy system Corleone z mocowaniem do boku ściany, czyli CDA- FP107SET. Jest on nie tylko prosty w instalacji, ale też nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i co więcej – dzięki jego budowie można regulować wysokość, na jakiej znajduje się szklana tafla. Dodatkowo na specjalne zamówienie jego profile oraz słupki mogą zostać polakierowane na wybrany kolor z palety RAL, przez co jeszcze lepiej wkomponuje się on w styl elewacji. Udowadnia to jeden z wrocławskich budynków wielorodzinnych, w którym ciemny kolor balustrady Corleone bardzo dobrze koresponduje z ceglaną fasadą.
Na co zwrócić uwagę wybierając mocowania?
W przypadku portfenetrów, tak jak i innych konstrukcji znajdujących się na zewnątrz obiektu, istotny jest materiał, z jakiego wykonano mocowanie. Powinien on być odporny na działanie nie tylko wilgoci, ale również innych szkodliwych czynników (zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych). Jest to gwarancja, że balustrada zachowa przez lata swoje walory wizualne, a przede wszystkim właściwości użytkowe. Co prawda do 1 czerwca 2019 roku okucia odpowiednie do montażu balustrad nie muszą posiadać oceny technicznej, mimo to warto zwrócić uwagę, czy mocowania mają rekomendacje techniczne akredytowanej instytucji, stanowiące potwierdzenie ich parametrów. W przypadku rozwiązań znajdujących się w naszej ofercie jest to krajowy znak budowlany B (dla punktowych okuć z serii Piemonte). Natomiast system Corleone jest obecnie w trakcie procedury aprobacyjnej i już niedługo również zostanie oznaczony znakiem budowlany B.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO