Odpowiednio dobrane uszczelnienie poprawia izolacyjność akustyczną szklanych przegród, chroni przed dostaniem się kurzu do wewnątrz pomieszczenia, niską temperaturą czy wiatrem. Zabezpiecza ono również krawędzie tafli szkła bezpośrednio przylegających do siebie, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

Odpowiednich uszczelek wymagają nie tylko szklane kabiny prysznicowe, w przypadku których chronią one przed przedostaniem się wody w nieodpowiednie miejsca. Uszczelnienie stosuje się również podczas montażu szklanych drzwi, systemów przesuwnych czy ścian działowych. Odpowiednie profile oraz uszczelki stosowane w tym celu są wykonane z odpornych i elastycznych materiałów, poprawiają parametry szklenia i zwiększają komfort codziennego korzystania z konstrukcji szklanej. Nasza oferta obejmuje kilka rodzajów uszczelnień, różniących się swoimi właściwościami, grubością szkła, z którym mogą być stosowane czy też materiałem wykorzystanym w ich produkcji.

Progi kabinowe lakierowane na kolor pasujący do aranżacji łazienki

Progi kabinowe lakierowane na kolor pasujący do aranżacji łazienki

Seria uszczelnień Garda

Garda to seria wysokiej jakości uszczelek oraz listew dedykowanych różnym rodzajom szklanych przegród. Jednym z dostępnych wariantów jest krawędziowa, obwodowa uszczelka CCU3000K polecana w przypadku szklanych ścian i drzwi, niezależnie od tego, czy są one instalowane w ościeżnicy czy nie. Wykonana jest z opatentowanego materiału TCT i można ją stosować ze szkłem o grubości od 8 do 14 mm. Przytwierdza się ją z pomocą bardzo wytrzymałej, transparentnej taśmy dwustronnej, którą umieszcza się na krawędzi szklanej formatki. Ponieważ istnieje możliwość odrywania poszczególnych piór uszczelki, bez problemu dostosujemy ją do szczeliny o szerokości od 2,5 do 17 mm, natomiast jeśli jest ona większa, możliwe jest zastosowanie nawet dwóch uszczelek. W ramach serii dostępna jest także samoprzylepna, krawędziowa uszczelka CCU3000S odpowiednia do systemów przesuwnych. Jej zadaniem jest wypełnienie szczeliny pomiędzy taflami przesuwnymi a panelem stałym, która może wynosić od 12 do 30 mm. Pióro uszczelki można jednak wygodnie dopasować do dowolnej szerokości w tym zakresie, odrywając jej poszczególne moduły. Sama uszczelka składa się z dwóch części – wspomnianej już miękkiej, której szerokość można regulować oraz twardej, którą umieszcza się na panelu stałym.

Listwy z wysuwaną uszczelką

Kolejne rozwiązanie dedykowane szklanym drzwiom to aluminiowe listwy z wysuwaną uszczelką wykonaną z samogasnącego silikonu. Wariant CCR wyposażony jest w tzw. mechanizm nożycowy, dzięki któremu uszczelka opada w pierwszej kolejności po stronie zawiasów, a dopiero następnie po stronie zamka. W ten sposób jest ona w stanie samodzielnie dopasować się do rodzaju podłoża i wypełnić szczelinę pomiędzy nim a skrzydłem drzwiowym. Co więcej, uszczelka chowa się w listwie po otwarciu drzwi, pozwalając na ich wygodne użytkowanie. Model CCR przeszedł dodatkowo odpowiednie badania, przeprowadzone na podstawie 200 tys. cykli zamykania, i posiada certyfikat izolacyjności akustycznej na poziomie 38 dB. Innym rodzaje listwy jest wariant CCS, który zaprojektowany został z myślą o systemach przesuwnych. Mechanizm jego działania jest taki sam jak w przypadku listwy CCR z tą różnicą, że automatyczne wysunięcie uszczelki powoduje zaczep przy końcowym domyku systemu. Obie listwy wykonane zostały z wytrzymałego stopu aluminium i dostępne są w dwóch, estetycznych wykończeniach, dzięki czemu bez trudu wkomponują się w aranżację dowolnego wnętrza.

Drzwi kabiny prysznicowej z uszczelkami z serii Budrio, na zawiasach z kolekcji Bologna

Drzwi kabiny prysznicowej z uszczelkami z serii Budrio, na zawiasach z kolekcji Bologna

Uszczelki z serii Catania

Innym rodzajem uszczelek są te z serii Catania, przeznaczone do stosowania między dwoma sąsiadującymi taflami szkła. Warianty ITSE180 (uszczelka międzyszybowa 180° z taśmą montażową) oraz ITS90 (uszczelka międzyszybowa 90° narożna, z taśmą montażową) wyróżniają się wysoką odpornością na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz promieniowania UV i mogą być stosowane w temperaturze wynoszącej od -20°C do +100°C. Wykonane są z elastycznego poliwęglanu i można je stosować z panelami o grubości od 8 do 12 mm. Do krawędzi tafli przytwierdza się je z pomocą specjalnego kleju akrylowego.

Dodatkowe rodzaje uszczelnień

Poza opisanymi powyżej typami uszczelnień, oferowane przez nas okucia posiadają inne rodzaje akcesoriów, odpowiednich dla danego rodzaju mocowania czy konstrukcji szklanej. Dedykowane zestawy uszczelnień dostępne są np. razem z ościeżnicą Nuova Palermouszczelka FR-UO4 wykonana jest z materiału EPDM i może być stosowana zarówno z profilem „Z”, jak i „H”. Co istotne, wszystkie typy uszczelnień mają na celu zwiększenie codziennego komfortu użytkowników konstrukcji szklanej, a także zabezpieczenie szkła przed potencjalnymi uszkodzeniami. Tym samym ich stosowanie jest nie tyle co rekomendowane, a raczej wymagane.