Do produkcji naszych okuć wykorzystujemy wysokiej jakości stopy metali, które są odporne na działanie korozji, środków chemicznych, czynników atmosferycznych oraz charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na obciążenia. Są to przede wszystkim stal nierdzewna, mosiądz oraz aluminium, z których wytwarzane są m.in. profile i listwy montażowe, zawiasy, zamki, okucia punktowe oraz mocowania do struktur bezramowych.

Zastosowany do produkcji okuć materiał wpływa m.in. na to, w jakich wykończeniach będą dostępne. W przypadku tych wykonanych ze stali są to przykładowo polerowana stal nierdzewna (określana jako połysk) oraz szczotkowana (nazywaną satyną). Natomiast okucia aluminiowe mogą być anodowane (w tym satynowane, inaczej wykończenie alinox), a te wykonane z mosiądzu chromowane. Trzeba jednak pamiętać, że aby mocowanie zachowało nie tylko swoje parametry, ale też walory estetyczne konieczne jest, by było ono odpowiednio czyszczone i konserwowane.

Mocowania stalowe

Ze stali nierdzewnej wytwarzane są m.in. okucia z serii Merano dedykowane daszkom szklanym, mocowania punktowe Piemonte, pokrywki do łączników oraz klamer z serii Como, a także wybrane zamki z kolekcji Erice Line. Materiał ten, a szczególnie jego warianty SUS304 oraz SUS316, charakteryzuje się zwiększoną odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Z tego powodu wykorzystywany jest w produkcji przede wszystkim tych mocowań, które instalować można na fasadzie budynku, np. w celu montażu przeszklonego zadaszenia, balustrady lub elewacji. By zapobiec powstaniu korozji, powinny być one jednak chronione przed kontaktem ze stalą węglową (np. podczas transportu) oraz czyszczone specjalnymi szczotkami wykonanymi również ze stali nierdzewnej lub odpowiedniej włókniny BriteTM. Jeżeli podczas montażu okucia zostały zabrudzone np. zaprawą cementową, nie wolno do ich czyszczenia używać kwasu solnego ani innych agresywnych środków żrących– konieczne jest spłukanie jej z pomocą czystej, zimnej wody, jeszcze zanim stwardnieje.

Zamek z kolekcji Erice Line w wykończeniu satyna

Zamek z kolekcji Erice Line w wykończeniu satyna

Na powstanie korozji narażone są szczególnie mocowania wykonane ze stali nierdzewnej szczotkowanej. Jej powierzchnia cechuje się występowaniem niewielkich zagłębień oraz nierówności, co sprzyja gromadzeniu się osadu. Pierwszą oznaką powstawania zalążków korozji będzie zmatowienie okucia. By zapobiec jej rozwojowi, należy systematycznie myć mocowania z pomocą ciepłej wody z mydłem lub delikatnym detergentem, a następnie spłukiwać je zimną wodą oraz przecierać do sucha. Częstotliwości, z jaką należy myć okucia, zależy przede wszystkim od specyfiki otoczenia, w którym zostały one wykorzystane. Przyjmuje się, że w przypadku zanieczyszczonego środowiska miejskiego lub przemysłowego jest to okres od 6 do 12 miesięcy.

Warto zaznaczyć, że poza wspomnianymi metodami, do czyszczenia oraz konserwacji okuć wyprodukowanych ze stali można stosować również specjalistyczne produkty, w tym odpowiednie płyny oraz spraye.

Okucia z powłoką chrom

Powłoka chrom, którą nanosi się na produkty wykonane z mosiądzu, cechuje się połyskującą, idealnie gładką powierzchnią, przez co nazywana jest potocznie również powłoką „mirror”. Okucia nią pokryte można swobodnie łączyć z tymi, które wyprodukowano ze stali w wykończeniu połysk, ponieważ będą do siebie pasować pod względem estetycznym. Powłoka ta, dzięki strukturze pozbawionej nierówności, w znacznie mniejszym stopniu narażona jest na powstanie korozji: nie posiada zagłębień, w których mógłby gromadzić się kamień. M.in. z tego powodu wszystkie okucia dedykowane kabinom prysznicowym, w tym np. klamry z serii Etna, zawiasy z kolekcji Bologna oraz uchwyty Modena dostępne są w połyskującym wykończeniu, przez co łatwo ochronić je przed szkodliwym wpływem wilgotnego środowiska.

Klamra dedykowana kabinom prysznicowym w wykończeniu połysk

Klamra dedykowana kabinom prysznicowym w wykończeniu połysk

Powłoka chrom zachowa swój połysk oraz gładkość przez czas eksploatacji pod warunkiem, że będzie odpowiednio konserwowana. Należy czyścić ją z pomocą płynu do naczyń, delikatniej ściereczki lub gąbki. Zabronione jest używanie żrących płynów, metalowych drapaków, ostrych substancji oraz past ścierających, środków zawierających chlor lub innych materiałów ściernych, gdyż doprowadzą one do zarysowania powierzchni mocowania. Dodatkowo nie należy stosować środków zawierających kwas solny lub podchloryn, ponieważ może to spowodować powstanie żółtych przebarwień, a w konsekwencji zniszczenie powłoki.

Jeżeli zabrudzenie jest niewielkie, okucie wystarczy przetrzeć ściereczką z mikrofibry, a następnie z jej pomocą delikatnie wypolerować chromowaną powierzchnię. W sytuacji, w której pomimo zastosowania płynu do mycia naczyń, plamy na okuciu pozostają widoczne, do ich usunięcia można wykorzystać specjalistyczne pasty przeznaczone do polerowania lakierów samochodowych.

Systemy przesuwne oraz SLF

Odpowiedni sposób konserwacji wpływa nie tylko na estetykę mocowań, ale również na ich właściwe funkcjonowanie. Przykładem tego są systemy przesuwne oraz SLF, które w trakcie użytkowania powinny być czyszczone tylko z pomocą sprężonego powietrza oraz ręcznika papierowego. Do oczyszczenia prowadnicy lub wózków jezdnych nie wolno używać środków o oleistej konsystencji. Prowadnica powinna zostać odtłuszczona tylko po jej montażu, przed ustawieniem na niej wózków. W przeciwnym wypadku może dojść do powstania niepożądanych tarć, na skutek których system przestanie działać prawidłowo.