Hygge to duńska filozofia, która kładzie nacisk na wewnętrzny spokój, harmonię oraz umiejętność czerpania radości z codziennych czynności. Choć nurt ten nie ma jednej definicji, zdążył już zyskać wielu zwolenników i wkraść się w niemal każdą dziedzinę życia. Nic więc dziwnego, że wpływ duńskiej myśli widać także w projektowaniu wnętrz, w tym również łazienek.

Łazienka to pomieszczenie szczególne i nawet jeśli jej metraż jest niewielki, to właśnie w niej relaksujemy się po intensywnym dniu. Jej aranżacja powinna zatem sprzyjać odpoczynkowi, na co wpływa nie tylko funkcjonalna armatura, ale też zastosowana w projekcie kolorystyka oraz dodatkowe przybory łazienkowe. Podejście to doskonale wpisuje się w założenia hygge, które zakłada tworzenie komfortowych i przytulnych przestrzeni. Ale jak w takiej aranżacji wykorzystać szkło?

Postaw na kolory

Jasne, ciepłe kolory, takie jak subtelne beże, mogą rozjaśnić nawet najmniejsze pomieszczenie. Są też wyjątkowo uniwersalne i bez problemu połączymy je z innymi barwami. Dlatego projektując łazienkę w stylu hygge, możemy pokryć ściany białymi płytkami o delikatnej strukturze dającej efekt malowania światłem, a na podłodze postawić na duże, drewnopodobne kafle. Inną propozycją mogą być ozdobne płytki z kwiatowym wzorem lub roślinnym motywem. Z kolei w przestronnych pomieszczeniach interesującym rozwiązaniem będzie zastosowanie ciemniejszych kolorów, tzw. barw ziemi, czyli brązów oraz zieleni. Warto wówczas zestawić je z jasnym wyposażeniem oraz postawić na dobre oświetlenie w postaci punktowo rozmieszczonych diod LED o ciepłej tonacji.

Idealne uzupełnienie zaaranżowanej w ten sposób przestrzeni stanowią dodatki wykonane z miękkich, naturalnych materiałów, takie jak niewielki, ozdobny dywanik czy puszyste ręczniki. Wprowadzą one do łazienki przytulny, klimatyczny nastrój, sprzyjający długim i relaksującym kąpielom lub odprężającym prysznicom. Do takich akcesoriów będzie doskonale pasować szkło, które można swobodnie połączyć z dowolnymi materiałami i fakturami. Co więcej, przezroczyste tafle nie zakłócą przepływu światła ani nie ograniczą optycznej przestronności, co bez wątpienia wpłynie na jakość naszego odpoczynku. Dlatego we wnętrzu hygge świetnie sprawdzi się przestronna kabina narożna wykonana z przeziernych tafli szkła, które bez problemu wkomponują się w otoczenie. Ściany i drzwi prysznicowe warto zamocować z pomocą niewielkich klamer oraz zawiasów, jak choćby te z serii Bologna lub Etna – nada to całej konstrukcji optycznej lekkości. Co istotne, ich wykończenie możemy dopasować do pozostałego wyposażenia (jak np. deszczownica czy bateria umywalkowa), tworząc w ten sposób spójną, harmonijną przestrzeń.

Łazienka jak SPA

Łazienka w stylu hygge, niezależnie od swojego metrażu, powinna być jak SPA. Dlatego jeśli nie ogranicza nas liczba metrów kwadratowych, warto rozważyć zaaranżowanie jej na wzór salonu kąpielowego. Świetnym rozwiązaniem będzie podzielenie jej wówczas na strefy, na przykład kąpielową oraz użytkową, które oddzielimy od siebie szklaną taflą. W pierwszej możemy umieścić wygodną wannę oraz fotel wraz z niewielkim stolikiem, na którym ustawimy kwiaty lub świece, natomiast w drugiej ulokować pozostałe sprzęty takie jak umywalka, szafka na ręczniki czy toaleta. Do budowy szklanej ścianki możemy wykorzystać mleczne szkło, które delikatnie rozproszy światło i jednocześnie zapewni poczucie intymności w czasie kąpieli. Tego typu przegrodę zamocujemy z pomocą niewielkich, eksponujących w pełni szkło profili typu Fix Lazio lub klamer Venezia. Dzięki swojej subtelności nie zakłócą one aranżacji w stylu hygge.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie mobilnej ścianki, którą – jeśli zajdzie taka potrzeba – możemy swobodnie zsunąć. Pozwoli na to system przesuwny jak Terno Micro 80, który wyróżnia się niewielkim rozmiarem prowadnicy oraz eleganckim wykończeniem.

Detal ma znaczenie

W aranżacjach w duńskim stylu istotną rolę odgrywają detale, z pomocą których budujemy nastrój panujący w pomieszczeniu. Powinny one w różnorodny sposób czerpać z natury, dlatego w łazience hygge swoje miejsce znajdą kwiaty (najlepiej w ozdobnych lub wykonanych z naturalnych materiałów donicach czy wazonach), zapachowe świece, wiklinowe kosze oraz miękkie tekstylia – np. zasłony z lnu czy bawełniane ręczniki. W styl hygge świetnie wpisze się też dekoracyjne szkło. Przykładowo na przezroczystych ścianach kabiny prysznicowej możemy wykonać nadruk, który będzie nawiązywał do mozaikowego wzoru kafli lub przedstawiał motywy związane z naturą. Innym pomysłem będzie zastosowanie szkła barwionego, którego odcień dopasujemy do barw pomieszczenia. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o jednym – we wnętrzach hygge mieszkańcy mają czuć się szczęśliwi, a tym samym każde rozwiązanie powinno być dopasowane do ich gustu i potrzeb.