Decydując się na montaż szklanej kabiny prysznicowej, wybierać możemy spośród kilku jej rodzajów. Może być to kabina wnękowa, narożna lub wolnostojąca. Trzeba jednak podkreślić, że wybór odpowiedniego rozwiązania nierozerwalnie wiąże się przede wszystkim z układem łazienki.
Planując montaż szklanej kabiny prysznicowej, należy wziąć pod uwagę metraż łazienki i rozstawienie jej pozostałego wyposażenia, gdyż w zależności od miejsca, jakim dysponujemy, inny będzie zalecany typ kabiny. Przykładowo w przypadku łazienek o niewielkim metrażu wykonanie kabiny wolnostojącej może być problematyczne z uwagi na dużą ilość miejsca, które ona zajmie. Istnieje wówczas ryzyko, że pozostałe sprzęty, takie jak pralka czy szafka z umywalką, nie zmieszczą się już w pomieszczeniu. Bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będą kabina narożna lub wnękowa, do której konieczne będzie zamocowanie jedynie drzwi. Kabina wolnostojąca to doskonały pomysł do salonu kąpielowego, w którym nie ogranicza nas metraż. Warto też pamiętać, że w niewielkich łazienkach lepiej sprawdzą się niskie brodziki, które optycznie zajmują mniej miejsca.
Dostępne rodzaje okuć
Kiedy już wiemy, jaki rodzaj kabiny będzie dla nas najlepszy, możemy wybrać okucia, które umożliwią zamocowanie szklanych tafli ją tworzących. W przypadku kabiny wnękowej będą to szklane drzwi, które przymocujemy do ściany z pomocą odpowiednich zawiasów, jak np. tych z kolekcji Venezia lub Etna. Jeżeli jednak drzwi wykonane będą z grubszego, a tym samym cięższego szkła, lepszym rozwiązaniem będą zawiasy jak te z kolekcji Bologna, które charakteryzuje zwiększony udźwig. Dzięki temu skrzydło drzwiowe będzie się komfortowo otwierać i nie wysunie się z uszczelki. Ten sam rodzaj okuć sprawdzi się także przy montażu kabiny narożnej, w której przynajmniej jedna ściana wykonana jest ze szkła. Szklany panel stały jest wówczas przytwierdzany bezpośrednio do ściany, z pomocą odpowiednich klamer oraz listw, jak np. profile typu Fix Lazio.
Zupełnie odmienną propozycją jest zastąpienie tradycyjnych szklanych ścian oraz drzwi systemem przesuwnym, którego wszystkie elementy, w tym prowadnica oraz wózki jezdne, wykonane są z odpornych na korozje materiałów. Przykładem takiego produktu jest system Verona, który wykorzystać można zarówno w kabinie wnękowej, jak i narożnej. Dostępny jest w kilku wariantach, w tym z jednym lub dwoma panelami przesuwnymi. Bez problemu dopasujemy go do rodzaju kabiny prysznicowej.
Jeszcze inną możliwością jest kabina bezbrodzikowa, którą od reszty łazienki oddzielimy pojedynczą szklaną taflą. Aby jednak była ona zamocowana stabilnie, konieczne jest zastosowanie nie tylko profilu oraz klamer, jak ma to miejsce w przypadku kabiny narożnej, ale również specjalnego relingu, przymocowanego do ściany. Kolekcją obejmująca różne rodzaje relingów oraz stabilizatorów do szkła jest seria Aosta.
Dobór odpowiedniej tafli
Choć w łazienkach najczęściej wykorzystywane jest szkło przezroczyste, nie jest to jedyna możliwość. Niezależnie od rodzaju kabiny, możemy wybrać także szkło satynowe (czyli matowe, które rozprasza światło i jest nieprzezierne), kolorowe lub z nadrukiem. Wybór szkła jest tym samym uwarunkowany przede wszystkim gustem inwestora oraz stylem aranżacji. Dobrze jednak, aby było to szkło hartowane lub wzmocnione termicznie (tzw. pół hart), gdyż ma ono zwiększoną odporność na zmiany temperatury oraz potencjalne uderzenia.
Estetyka okuć
Większość okuć dedykowanych łazienkom wykonana została z mosiądzu lub aluminium. Są to materiały odporne na działanie wody i wytrzymałe na obciążenia. Dostępne są zazwyczaj w dwóch wykończeniach – chrom połysk oraz chrom satyna. Pierwsze z nich charakteryzuje się idealnie gładką, połyskującą powierzchnią, dzięki czemu jest łatwiejsze w czyszczeniu. Z kolei chrom satyna przypomina swoją fakturą stal nierdzewną szczotkowaną. Dzięki uniwersalnemu, prostemu designowi okucia z tych materiałów będą pasować praktycznie do każdej aranżacji.
Przemysłowy styl
Coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz, w tym również łazienek, cieszy się styl industrialny. Jasne, połyskujące kafle zastępują na podłodze płytki przypominające swoją strukturą drewno lub kamień, a na ścianach coraz chętniej wykorzystywane są niewielkie kafelki zaprojektowane na wzór małych cegiełek. Również białe umywalki oraz kaloryfery często zastępowane są ciemną ceramiką. W odpowiedzi na ten trend zmieniają się także wykończenia samych okuć do szkła. W przypadku wspominanych listw, jak np. z kolekcji Lazio, możliwe jest pomalowanie ich na dowolny kolor z palety RAL, w tym także ceglany lub czarny. Niedługo w ofercie CDA Polska pojawią się także czarne klamry oraz zawiasy, które doskonale komponują się z akcesoriami w tym samym kolorze.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO