Urządzenie niewielkiego pomieszczenia tak, aby było ono nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne, potrafi sprawić wiele kłopotu. Szczególnie jeśli musimy zmieścić w nim określone sprzęty, takie jak lodówka, piekarnik czy kuchenka. Istnieje jednak kilka prostych zabiegów, które pomogą nam optycznie powiększyć kuchnię.
W aranżacji małych pomieszczeń ogromne znaczenie mają odpowiednie oświetlenie i zastosowane kolory. Przykładowo jeśli miejsca jest niewiele, a w kuchni nie ma okna, lepiej będzie zrezygnować z szafek czy ścian w ciemnych kolorach. Lepszym rozwiązaniem będą jasne odcienie, w tym beże, szarości, subtelne zielenie, chłodne błękity oraz pastelowe kolory. Warto zastosować również jasne forniry oraz gładkie fronty. Kakofonia kolorów i struktur sprawia, że nawet duże pokoje wyglądają na mniejsze, dlatego tym bardziej powinniśmy jej unikać w sytuacji, gdy naszym największym ograniczeniem jest metraż. Ponadto wybierając meble, warto postawić na szafki sięgające sufitu – dzięki temu zyskamy wiele miejsca na przechowanie kuchennych sprzętów i nie odbędzie się to kosztem dostępnej przestrzeni. Wysokie meble sprawią dodatkowa, że sufit w kuchni będzie wydawał się być wyżej niż w rzeczywistości.
Lustrzane powierzchnie
Nie od dziś wiadomo, że błyszczące, odbijające światło powierzchnie doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w tym także w kuchni. Lustrzane blaty szafek, wykonane z jasnych materiałów będą lepiej odbijać światło, dodadzą optycznie centymetrów i co więcej – dzięki gładkiej powierzchni będą proste w utrzymaniu czystości.
Szkło w roli głównej
Jeżeli kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, jednym z najprostszych sposobów wykorzystania szkła, jest zastąpienie nim tradycyjnych, drewnianych drzwi. Całoszklane drzwi mogą być wykonane ze szkła przezroczystego, ale równie dobrze sprawdzi się szkło mleczne lub z nadrukiem. Ważne jednak, aby nie pokrywał on całej ich powierzchni, oraz aby nie były wykonane z ciemnego szkła. W przeciwnym wypadku, zamiast zapewnić światłu swobodny dostęp, ograniczymy jego przepływ. Drzwi ze szkła przymocować możemy bezpośrednio do ściany dzięki zawiasom z kolekcji Bologna, lub do aluminiowej ościeżnicy, jak np. Nuovo Palermo, z pomocą zawiasów z serii Erice Line.
Podobny zabieg możemy zastosować, gdy do kuchni przylega spiżarka lub pomieszczenie gospodarcze. Zamiast oddzielać je standardowymi drzwiami zastąpmy je szklanymi. Alternatywnym rozwiązaniem będzie elegancki, niewysoki system przesuwny jak Terno Micro 80, który w razie potrzeby możemy schować we wnęce w ścianie. Również w tym przypadku możemy wykorzystać szklane tafle o lustrzanej powierzchni, które będą dodatkowo odbijać światło.
Gdy kuchnia połączona jest z salonem
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w mieszkaniach jest kuchnia w postaci aneksu, połączona bezpośrednio z salonem lub jadalnią. Choć dzięki temu zyskujemy więcej miejsca, warto wydzielić strefy funkcyjne w mieszkaniu. Jedną z możliwości oddzielenia kuchni od pozostałej części pokoju jest zastosowanie szklanej ściany, którą zamocujemy w specjalnych listwach, jak np. profile z kolekcji Roma DRM lub Lazio, albo z pomocą łączników oraz klamer ze stali nierdzewnej, jak te z serii Como. Taką ścianę wykonać możemy ze szkła przezroczystego lub z nadrukiem. W ten sposób panel może pełnić jednocześnie funkcję dekoracyjną. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby w razie potrzeby kuchnia pozostała otwarta, np. w czasie przyjmowania gości, zamiast szklanej ściany możemy wykorzystać kaskadowy system przesuwny. Przykładem takiego produktu jest nasz system Terno Multi, który umożliwia montaż kilku ruchomych paneli. W ten sposób możemy oddzielić kuchnię, ale w razie potrzeby bez problemu ponownie połączyć ją z sąsiadującym pokojem. Wystarczy, że zsuniemy panele do boku ściany.
Jakie wykończenie?
Zarówno zawiasy do skalanych drzwi, zamki, uchwyty, jak i prowadnice w systemach przesuwnych dostępne są w różnych wykończeniach. Są to m.in. anoda, satyna lub połysk, co uwarunkowane jest także materiałem, z jakiego zostało wykonane okucie. Co więcej, w przypadku listw możliwe jest także pomalowanie ich proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Mając to na uwadze, warto wybrać takie wykończenie, które będzie pasować do pozostałych akcesoriów. Przykładowo, jeżeli przy kuchennych szafkach zastosowaliśmy stalowe, połyskujące uchwyty dobrym rozwiązaniem będzie wybranie okuć w podobnym stylu.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO