Na popularność szklanych rozwiązań, niezależnie od charakteru wnętrza, w jakim są wykorzystywane, wpływa nie tylko funkcjonalność szkła, ale również szerokie możliwości jego zdobienia. Szkło dekoracyjne wykorzystywane jest nie tylko w mieszkaniach i domach, ale również biurach oraz galeriach handlowych. W zależności od stylu aranżacji możemy wybrać inny sposób zdobienia tafli.

Istnieje kilka możliwości obróbki szkła, które wpływają na jego walory estetyczne. Zmieniać możemy zarówno jego kolor, jak i fakturę oraz kształt. Choć nie każde szkło pozostaje wówczas bezpieczne lub odpowiednie do zamocowania np. w formie szklanej ściany, alternatywnych opcji zdobienia jest wiele.

Dekoracyjne folie w szkle laminowanym

Laminat produkowany jest najczęściej z wykorzystaniem odpowiednich folii albo żywicy, z pomocą których spajane są ze sobą przynajmniej dwie tafle. Choć ma to przede wszystkim poprawić wytrzymałości szkła a tym samym zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom, pozwala także na dekorację szkła. W tym celu wykonać można ozdobny nadruk bezpośrednio na folii lub też wykorzystać spoiwo kolorowe. Zastosowanie w laminacji folii EVA pozwala dodatkowo umieścić pomiędzy jej arkuszami diody LED, ozdobne drobinki z tworzywa sztucznego PET, drewna czy fragmentów płótna, które następnie zgrzewane są w piecu. Podobne walory charakteryzują również żywicę. Warto w tym miejscu dodać, że nadruk na folii to nie jedyna możliwość. Alternatywnym sposobem będzie zadrukowanie bezpośrednio tafli szkła, a następnie zabezpieczenie jej folią – szyba jest następnie zgrzewana w piecu w warunkach próżniowych.

Laminat z dekoracyjną folią jest szkłem bezpiecznym, a tym samym może zostać wykorzystany praktycznie w każdej szklanej konstrukcji, w tym m.in. w daszkach szklanych, balustradach, schodach, ścianach lub drzwiach.

Szkło z nadrukiem

Szkło barwione w masie

Szkło należy barwić jeszcze na etapie produkcji, zanim zostanie poddane np. hartowaniu. W tym celu na etapie topienia składników dodawane są określone związki metali – różne, w zależności od koloru szyby, jaki chcemy uzyskać. Szkło barwione w masie charakteryzuje się słabym odbiciem światła, niską refleksyjnością, ale zapewnia przy tym ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Jego kolor jest tym intensywniejszy, im grubsze jest szkło. Do barwienia wykorzystuje się takie substancje jak:

  • związki żelaza i chromu (zielona barwa),
  • związki kobaltu i miedzi (niebieski kolor),
  • selen i jego związki oraz chlorek złota (różowy odcień),
  • związki żelaza z manganem, a także dodatkiem selenu (tafla fioletowa),
  • związki niklu z żelazem i manganem (dymna tafla),
  • związki kadmu, siarki, ceru, tytanu i srebra (żółte zabarwienie),
  • miedź metaliczna, związki miedzi, selen i jego związki, złoto metaliczne oraz jego sole, związki antymonu (czerwony kolor),
  • związki manganu lub kobaltu w większej ilości (szkło czarne).

Szkło barwione, źródło: Pinterest.com

Szkło matowe

Szkło o charakterystycznej, satynowej powierzchni powstaje dzięki odpowiedniej obróbce chemicznej (trawienie) lub mechanicznej (piaskowanie). Ma ona na celu stworzenie w gładkiej powierzchni tafli niewielkich nierówności, które nie będą przepuszczać światła, ale jednocześnie spowodują jego rozproszenie. Zmatowić można całą powierzchnie szyby lub tylko jej wybrane miejsce. Dotyczy to zarówno szkła barwionego, jak i przezroczystego. Efekt, jaki uzyskamy, uzależniony jest od kilku czynników, jednak kluczowym jest stopień twardości samego szkła. Warto pamiętać także o tym, że szkło matowe może być poddawane dalszej obróbce, w tym gięciu, hartowaniu lub malowaniu.

Szkło matowe

Szkło fusingowe

Fusing to technika cieplnej obróbki szkła, która pozwala na stopienie ze sobą szklanych elementów, w tym różnych gatunków szkła, posypek, granulatów, farb szklarskich, szkliw, metali, tlenków metali, matryc gipsowych czy minerałów. Umożliwiają to specjalistyczne piece do fusingu, które gwarantują stabilny proces termoformowania oraz chłodzenia szkła. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że obniżenie temperatury przestrzennych form szklanych jest trudne i czasochłonne– wykonane nieprawidłowo może doprowadzić do pęknięć tafli. Szkło fusingowe może być m.in. polerowane, cięte, grawerowane lub piaskowane. Nie jest to jednak szkło bezpieczne, a tym samym nie może być ono wykorzystywane na elewacji budynku, w postaci balustrad, daszków, portfenetrów czy schodów.

Szkło lodowe

Ten rodzaj tafli powstaje poprzez umieszczenie pomiędzy dwoma szybami (np. hartowanymi) potłuczonego szkła, a następnie zespolenie ich wszystkich żywicą. Szkło lodowe może być kolorowe – wystarczy, że jedna z warstw została wczesnej odpowiednio zabarwiona lub do zespolenia wykorzystano kolorowe spoiwo. Co ważne, choć powstała w ten sposób tafla jest niezwykle interesująca wizualnie, jest to nadal szkło bezpieczne.

Szkło ornamentowe

Ozdobne szkło ornamentowe powstaje w procesie ciągłego walcowanie, gdzie na jednym z walców umieszczony jest określony wzór, wytłaczany na powierzchni szkła. Ten rodzaj szkła charakteryzuje się ograniczoną przeziernością i dość niską odpornością na uszkodzenia, dlatego wykorzystywane jest głównie jak dekoracyjne wypełnienie w drzwiach lub meblach.

Montaż dekoracyjnych tafli

Z wyjątkiem szkła ornamentowego oraz fusingowe, na montaż ozdobnej tafli pozwolą standardowe okucia do szkła hartowanego. Przykładowo szklaną ścianę wykonaną ze szkła barwionego w masie lub z nadrukiem na folii zamocujemy z pomocą listw Roma, albo Lazio, a na montaż wewnętrznej balustrady ze szkła lodowego pozwolą okucia punktowe Piemonte. Szkło ozdobne może być stosowane także w kabinach prysznicowych lub w postaci drzwi, zatem ich instalacja będzie możliwa m.in. dzięki łącznikom Como oraz zawiasom Erice Line.