Włoski design to synonim ponadczasowej elegancji i wysokiej jakości połączonej z funkcjonalnością. Jego szczególny rozwój nastąpił w drugiej połowie XX wieku, kiedy to  rozkwitła włoska myśl twórcza, a co za tym idzie produkcja przedmiotów użytkowych na większą skalę.

Włoski styl, jaki znamy i cenimy obecnie, narodził się pod koniec lat 40. XX wieku. W latach 50. swoją działalność rozpoczęły firmy zajmujące się projektowaniem mebli, które do dziś wiodą prym na światowym rynku, w tym m.in. Zanotta albo Kartell. Designerzy z tego kraju znani są ze swojego zamiłowania do oryginalnych połączeń, zestawiając klasyczne rozwiązania z nowoczesnymi materiałami. Ich projekty wywarły niemały wpływ na współczesne wzornictwo – jako przykłady można tu wymienić  ikoniczne już produkty, w tym m.in. czerwoną kanapę Bocca w kształcie ust z 1971 roku, słynną lampę stojącą Arco z marmurową podstawą, którą w 1962 roku zaprojektowali bracia Achille i Pier Castiglioni czy pierwsze plastikowe, wodoodporne krzesełko K 4999, które na początku lat 60. stworzył duet Marco Zanuso i Richard Sapper.

Włosi w swoich projektach stawiają na połączenie piękna, funkcjonalności oraz, dzięki  stosowaniu materiałów wysokiej jakości, luksusu. W ich przekonaniu dobry design polega na dostrzeżeniu i zaspokojeniu konkretnej potrzeby. To właśnie między innymi z tego powodu meble czy akcesoria ich autorstwa wyróżniają się ponadczasową, nowoczesną formą, która dzięki swojej prostocie oraz subtelnym zdobieniom, świetnie wkomponowuje się w różnorodne wnętrza, zarówno minimalistyczne, rustykalne, jak i industrialne. Nie bez powodu to właśnie w Mediolanie odbywają się co roku jedne z największych targów mebli, designu i wyposażenia wnętrz – Salone del Mobile Milano.

Włoskie wpływy w produkcji okuć

Włoskie podejście do designu (w języku włoskim słowo disegno oznacza rysowanie) towarzyszy nam w codziennej pracy, zarówno gdy projektujemy nasze okucia, jak i szukamy zagranicznych partnerów. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy oczekiwania naszych klientów i staramy się, by nasze rozwiązania spełniały ich potrzeby w jak największym stopniu. Zależy nam też, by wyróżniał je uniwersalny design, który dzięki swojej ponadczasowej formie sprawdzi się w każdym wnętrzu niezależnie od tego, czy aranżujemy łazienkę, salon, biuro czy dowolne inne pomieszczenie.

Równie istotna jest dla nas funkcjonalność mocowań. Każda z naszych serii to komplementarna kolekcja okuć o różnym kształcie, które dostępne są w wielu wariantach. Można tu wymienić m.in. regulowane zawiasy do kabin prysznicowych z kolekcji Venezia, łączniki Como z przesuniętą osią montażu lub żebrem wzmacniającym, a także rotule Ravenna, które można swobodnie łączyć z indywidualnymi, niestandardowymi stelażami, w tym szklanymi żebrami, rusztami, teownikami czy dwuteownikami. Tak szerokie możliwości wyboru sprawiają, że nasi klienci mogą z pomocą oferowanego przez nas asortymentu wykonać praktycznie dowolną szklaną konstrukcję, mocowaną zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu.

Jakość i wzornictwo

Na uwadze mamy także obowiązujące trendy, w zakresie kolorów, wykończeń oraz materiałów. Stawiamy na uniwersalne rozwiązania i odporne surowce, staramy się też dostosować okucia do indywidualnych wymagań naszych partnerów, zapewniając im np. możliwość lakierowania proszkowo m.in. profili montażowych Nuova Roma DRM, Lazio FCM czy ościeżnicowych Nuova Palermo. Warto także wspomnieć w tym miejscu o nowościach w naszej ofercie – kolekcji minimalistycznych, czarnych okuć dedykowanych kabinom prysznicowym Linea Nera Doccia oraz szklanym ścianom i drzwiom Linea Nera, które wyróżniają się swoją nieścieralną powłoką w głębokim kolorze.

Włoskie nazwy

Włoskie korzenie to dla nas także źródło pomysłów podczas nazywania kolekcji naszych mocowań. Bazujemy przy tym na naszych doświadczeniach oraz wspomnieniach, czerpiąc inspiracje z tego kraju. Jeśli jednak nie wiecie, jaka jest geneza nazwy Piemonte, Aosta lub Palermo, zachęcamy do lektury jednego z wcześniejszych artykułów, który znajdziecie na portalu oszkle.pl.