Szkło w łazience najczęściej wykorzystywane jest w formie bariery oddzielającej prysznic od wanny, parawanu nawannowego lub w postaci kabiny prysznicowej. Na wygodny montaż szklanej tafli pozwalają odpowiednio dobrane okucia, w tym przede wszystkim klamry oraz zawiasy. O czym pamiętać podczas ich wyboru?

 

Odpowiedni materiał i wykończenie

W przypadku pomieszczeń takich jak łazienka, ze względu na stały kontakt mocowań z wodą i ogólną wilgotność panującą w pomieszczeniu, szczególnie ważny jest materiał, z którego zostały one wykonane. Okucia dedykowane kabinom prysznicowym wyprodukowane są najczęściej z mosiądzu, aluminium lub stali nierdzewnej, w wykończeniach połysk lub satyna. Jest to istotna informacja, ponieważ w zależności od materiału, inny będzie sposób czyszczenia oraz konserwacji okuć. W przypadku mocowań z powłoką chrom zaleca się stosowanie płynu do naczyń, delikatnej ściereczki lub gąbki. Dzięki temu okucia przez lata nie stracą swojego połysku ani gładkiej powierzchni, pozostając przy tym odporne na działanie czynników występujących w trakcie standardowej eksploatacji. W przypadku większych zabrudzeń, alternatywnym sposobem czyszczenia jest wykorzystanie past przeznaczonych do polerowania lakierów samochodowych. Natomiast stosowanie chemikaliów zawierających kwas solny lub substancje ścierające, mleczek czyszczących, metalowych drapaków lub ścierek z szorstkiego, sztywnego materiału doprowadzi do uszkodzenia powłoki i powstania nieestetycznych, żółtych przebarwień.

Z kolei okucia wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się niewielkimi nierównościami powierzchni, w których gromadzić się brud oraz osad. Pozostawione zbyt długo na powierzchni mocowania mogą prowadzić do powstania zalążków korozji, czego najczęstszym objawem jest zmatowienie. Aby tego uniknąć, zaleca się regularne mycie okuć z pomocą wody z mydłem lub z bardzo łagodnym detergentem. Po przemyciu takim roztworem okucia nalży opłukać czystą, zimną wodą i wytrzeć do sucha. Na wygląd powierzchni dobrze wpłynie także stosowanie profesjonalnych kosmetyków do stali.

Dostępne rozwiązania

Do montażu kabiny prysznicowej wykorzystuje się specjalne zawiasy i klamry. Można wyróżnić kilka ich rodzajów, w tym m.in. standardowe bez możliwości regulacji, z przesuniętą płytką montażową (nazywane inaczej offsetowymi), z pionową regulacją osi lub z luźną osią. Przy ich wyborze bardzo istotny jest projekt samej kabiny, który warunkuje między innymi wielkość szklanych formatek czy kąt rozwarcia drzwi. Odpowiednio dobrane okucia pozwolą wypoziomować szklane tafle tak, by panele schodziły się pod właściwym kątem, a szerokość szczelin pozostała taka sama. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby nie wiercić otworów w ścianach, do montażu kabiny wykorzystać można zawiasy strop-podłoga. Umieszcza się je na górnej oraz dolnej krawędzi szkła, dzięki czemu obraca się ono o 360°. Rozwiązanie to wymaga jednak łazienki o większym metrażu. Zupełnie odmienną opcją jest montaż kabiny z pomocą systemu przesuwnego. Wykorzystać go można zarówno przy kabinie narożnej, jak i wnękowej. Systemy takie są przeważnie dostępne w kilku wariantach, w tym m.in. z jednym lub dwoma panelami przesuwnymi, lub z panelami przesuwnymi i panelami stałymi. Dzięki temu jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które można wykorzystać w nawet niedużej łazience.

zawias z kolekcji Etna

Coraz popularniejsze stają się również kabiny bezbrodzikowe, oddzielane od reszty łazienki z pomocą szklanych ścian. Mocuje się je głównie z pomocą relingów oraz stabilizatorów, które gwarantują bezpieczeństwo całej instalacji i stabilność bariery. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś się o nią oprze, utrzyma się ona w tej samej pozycji. Warto podkreślić, że relingi należy mocować do ściany, natomiast nigdy do sufitu.

Parametry szkła

Podczas doboru okuć do kabiny prysznicowej, ważne jest zastosowanie szkła odpowiadającego parametrom mocowań wskazanym przez ich producenta. Dotyczy to przede wszystkim grubości i szerokości tafli, a w przypadku zawiasów również ciężaru. Przemiarowanie szkła (np. zastosowania szerszej lub cięższej tafli niż zostało to podane) doprowadzi do powstania tzw. dźwigi, która spowoduje wyrwanie się szkła z uszczelki.

gałka do kabiny prysznicowej z serii Modena

Walory estetyczne

Większości inwestorów zależy na tym, aby szkło było maksymalnie wyeksponowane, a okucia nie rzucały się w oczy. Dlatego warto polecać im rozwiązania subtelne, o niewielkich rozmiarach i uniwersalnym designie, który będzie pasować do każdej aranżacji. Dotyczy to zarówno niewielkich produktów, jak wspomniane już klamry oraz zawiasy, ale również profili montażowych. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą listwy Fix-S lub Fix-D z kolekcji Lazio.

Nasze zawiasy oraz klamry, jeśli są z tej samej kolekcji, są zawsze wykonane z tego samego materiału i dostępne są w tych samych wykończeniach. Jednak w czasie przygotowywania projektu może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie mocowań z różnych serii, wyprodukowanych z inny materiałów. Warto wówczas uprzedzić klienta, że pomimo tego samego wykończenia, okucia mogą wizualnie nieco się od siebie różnić. Wynika to z charakteru samej powłoki. Chrom połysk, charakterystyczny dla mosiądzu , to powłoka chemiczna wyróżniająca się idealnie gładką, lustrzaną powierzchnią. Takie wykończenie w przypadku stali uzyskuje się poprzez polerowanie, które uwypukla strukturę materiału. Z tego powodu stopień połysku okucia stalowego a mosiężnego będzie delikatnie inny. Różnica ta będzie jednak widoczna tylko wtedy, gdy okucia będą znajdować się bezpośrednio obok siebie. Natomiast jeżeli ze stali wykonano np. uchwyt do kabiny, a zawiasy są z mosiądzu, będzie to niezauważalne.