Koncepcja szklanych domów, które opisał Stefan Żeromski, przez wiele lat stanowiła symbol utopijnej rzeczywistości i zaawansowanego postępu technicznego. Chociaż od pierwszego wydania „Przedwiośnia” nie minęło jeszcze nawet sto lat, wizja pisarza nikogo by już dzisiaj nie zaskoczyła. Szklane rozwiązania coraz częściej, i to w najróżniejszych formach, znajdują zastosowanie w naszych domach.
Rozpowszechnienie szkła zarówno w architekturze, jak i wnętrzarstwie stało się możliwe dzięki udoskonaleniu technologii jego produkcji, a co za tym idzie zmniejszeniu jej kosztu. Mnogość form i możliwości wykorzystania, jakie daje ten materiał oraz jego wytrzymałość to tylko niektóre z zalet, za sprawą których projektanci tak chętnie korzystają ze szklanych rozwiązań. Szkło jest przy tym łatwe w czyszczeniu, odporne na działanie wody, a także tłuszczy i środków czystości. Do tego wszystkiego należałoby dodać jeszcze przezierność oraz uniwersalność, dzięki której swoją estetyką materiał ten może wpasować się w różnorodne aranżacje. Zważywszy na korzyści, jakie daje, popularność, jaką nieustannie cieszy się szkło, nie powinna nikogo dziwić. Jak zatem możemy je wykorzystać?
Istnieje wiele sposobów wprowadzenia szkła do przestrzeni mieszkalnej – od elementów dekoracyjnych lub mebli ze szklanymi frontami, aż po drzwi, a nawet ściany. W zależności od preferencji możemy zdecydować się na zupełnie przezierną taflę, która nie zabierze przestrzeni i zapewni maksymalny przepływ światła lub taflę mleczną, która zagwarantuje poczucie prywatności i świetnie sprawdzi się na przykład w roli drzwi. Na rynku dostępne są także tafle o kontrolowanej przezierności, które dzięki ciekłokrystalicznej folii mogą, w zależności od potrzeb, zmieniać swój poziom przezroczystości. Również w kwestii koloru szkło pozostawia nam sporą dowolność – może ono być nie tylko barwione na dowolny kolor, ale również z nadrukiem. Jeszcze inną propozycją będzie szkło fusingowe, charakteryzujące się niezwykłą formą.
Szklane podziały
Bez względu na funkcję, jaką pełni budynek, aby jego wnętrze spełniało swoje przeznaczenie, wymaga wydzielenia funkcjonalnych przestrzeni – mogą to być gabinety w biurowcu, pokoje w mieszkaniu lub sklepy w galerii handlowej. Wstawianie tradycyjnych ścianek działowych może spowodować optyczne zmniejszenie przestrzeni oraz odcięcie dopływu światła, szczególnie jeżeli dzielona przestrzeń znajduje się w centralnej części budynku. Dobrym rozwiązaniem okazują się szklane ścianki działowe montowane z pomocą specjalnych aluminiowych listw oraz okuć dedykowanych strukturom bezramowym. Chociaż niektórym mogą one kojarzyć się wyłącznie z przestrzeniami użytku publicznego, za sprawą subtelnych, a jednocześnie wytrzymałych mocowań, idealnie dopasują się także do prywatnych domowych aranżacji. Szklane ścianki mogą okazać się praktycznym rozwiązaniem w wydzieleniu garderoby lub osobnej łazienki przy sypialni, a dzięki dostępnym wariantom tafli, swą estetyką wpasują się w stylistykę wnętrza. Wykorzystać je można również w pokojach kąpielowych, w których wannę lub kabinę oddzielą od strefy relaksu.
Co więcej, decydując się na klasyczne ściany działowe, musimy także pamiętać, że każda zmiana rozkładu pomieszczeń wiązać się będzie z uciążliwym remontem i dodatkowymi kosztami. Alternatywą będzie system przesuwny, a w przypadku biur system typu SLF, który oprócz wspomnianych wcześniej zalet szkła, zapewni elastyczny podział przestrzeni. Rozwiązanie to równie często spotyka się w galeriach handlowych, w których zabezpieczają wejście do salonów sprzedażowych. Natomiast w przestrzeniach biurowych pozwoli w razie potrzeby zamienić mniejsze, używane na co dzień pomieszczenia w dużą salę konferencyjną, zaoszczędzając w ten sposób sporo miejsca.
Z kolei systemy przesuwne, dedykowane przede wszystkim mieszkaniom oraz mniejszym biurom, są równie praktyczne, co estetyczne w szczególności, jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem. W razie wizyty gości pozwolą wydzielić w salonie kącik do pracy lub zakryć na co dzień otwartą sypialnię. Wykorzystać je można także w roli drzwi, prowadzących na przykład do sypialni lub łazienki. Wystarczy, że zastosujemy wówczas szkło mleczne lub kolorowe. W zależności od gustu wybierać możemy między systemami z pionowymi dźwigarami lub takimi, których wózki chowają się za niewielką maskownicą, pozostając praktycznie całkiem niewidoczne.
Szklane drzwi – dostęp światła
Kolejnym zastosowaniem szkła, które spotkamy zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej, są szklane drzwi. Wykonane z mlecznego, nieprzeziernego szkła zapewnią prywatność, a jednocześnie umożliwią przepływ światła pomiędzy pomieszczeniami. Takie rozwiązanie może się okazać szczególnie przydatne w korytarzach lub przedpokojach, spiżarniach, łazienkach, garderobach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do okien. Drzwi mogą także zostać wykonane ze specjalnego szkła, które – jeśli zostanie zamocowane z pomocą dedykowanego systemu – zapewni dodatkową izolację akustyczną. Dzięki temu nie tylko wyciszą pomieszczenie, ale jednocześnie zachowane zostanie wrażenie otwartości przestrzeni.
O estetyce wykonania, oprócz rodzaju tafli, decydować będą także dobrane okucia, w tym zamki, zawiasy i klamki. Dzięki dostępnym obecnie możliwościom nie tylko nie musimy obawiać się, że zepsują one efekt końcowy, gdyż za sprawą specjalnych maskownic ich elementy montażowe pozostają niewidoczne. Odpowiednio dobrane okucia mogą ponadto same w sobie stanowić ciekawy element wystroju, dzięki któremu elegancja drzwi zostanie dodatkowo podkreślona.
Balustrady ze szkła
O charakterze schodów niejednokrotnie decyduje zastosowana balustrada. Dzięki swej uniwersalności i wytrzymałości szkło znajduje zastosowanie również w tym wypadku. W wariancie przeziernym stanowić będzie subtelną oprawę dla schodów, od których nie odwróci uwagi. Jednocześnie nie zabierze ono przestrzeni i umożliwi naturalny przepływ światła, dodając lekkości nawet masywnym stopniom. Szklaną balustradę można z powodzeniem stosować również na balkonach, tarasach czy antresolach – również tam za sprawą właściwości materiału oraz minimalistycznych okuć, potrafi pozostać zupełnie niezauważalna. Może także stać się elementem dekoracyjnym samym w sobie, dzięki wykorzystaniu tafli ze szkła barwionego lub nadrukowanego. Z kolei nieco bardziej tradycyjnego wyglądu nadadzą witrażowe przeszklenia, które można wkomponować w przestrzenie między panelami.
Szkło w pomieszczeniach użytkowych
O ile szklane ścianki działowe i balustrady dla wielu mogą być nowością, nikogo już raczej nie zdziwi wykorzystanie szkła w łazienkach, gdzie od lat pojawia się ono w formie luster, półeczek i kabin prysznicowych. Czy coś może nas jeszcze zaskoczyć? Bardzo prawdopodobne, szczególnie że rynek oferuje nam coraz to nowsze rozwiązania i możliwości projektowe. Ze względu na swoje nieraz niewielkie gabaryty, łazienki często stanowią dla projektantów wyjątkowe wyzwanie. Szkło, za sprawą możliwości aranżacyjnych jakie stwarza, niewątpliwie staje się idealnym rozwiązaniem. Szklane tafle oraz okucia można bowiem dobrać w taki sposób, aby odpowiadały indywidualnym, często niestandardowym potrzebom. Mnogość dostępnych wariantów montażowych widoczna jest już na etapie wyboru kabiny prysznicowej. Możemy wybierać pomiędzy wersją wnękową, przyścienną lub narożną. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, warto na przykład rozważyć zamontowanie kabiny wolnostojącej, która nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Jeśli jednak naszym zasadniczym ograniczeniem jest metraż pomieszczenia, idealnym rozwiązaniem może okazać się parawan nawannowy, dzięki któremu szybko przemienimy naszą wygodną wannę w praktyczny prysznic.
Nic dziwnego, że szło, które tak świetnie sprawdza się w łazience, znalazło zastosowanie również w kuchni. Nieoceniona jest w tym wypadku wspomniana wcześniej łatwość w utrzymaniu jego czystości oraz odporność na działanie wody, oraz tłuszczu. Umieszczane nad kuchenką albo zlewem szklane kafelki, lub tafle stanowić będą skuteczną ochronę ściany przed działaniem wody. Co więcej, dla miejsc szczególnie narażonych na podwyższoną temperaturę, dostępne jest szkło o zwiększonych właściwościach termoochronnych. Wykonanie takich paneli ze szkła barwionego lub grawerowanego może ponadto nadać temu praktycznemu rozwiązaniu dekoracyjnego charakteru.
Wykorzystanie szkła we wnętrzach wydaje się posiadać szereg korzyści, zarówno z czysto praktycznego punktu widzenia, jak i pod kątem estetyki. Dzięki dostępnym obecnie możliwościom montażowym materiał ten coraz częściej pojawia się w naszym życiu pod różnymi postaciami, a utopijna niegdyś wizja szklanych domów, wydaje się bardziej rzeczywista niż kiedykolwiek.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO