Na to, na ile efektywnie odpoczywamy, wpływa wiele czynników, w tym m.in. komfortowe wyposażenie sypialni, zastosowane w niej kolory czy materiały. Dlatego planując jej wystrój, warto postawić na rozwiązania wprowadzające relaksujący nastrój, ale też takie, które jednocześnie dodadzą sypialni niebanalnego stylu. Bez wątpienia są nimi szklane konstrukcje.
Szkło w sypialni możemy wykorzystać niezależnie od jej metrażu czy stylu, w jakim jest urządzona. Jest to możliwe dzięki dobraniu odpowiedniego rodzaju tafli oraz okuć, które pozwolą na stworzenie wyjątkowych przeszkleń. Tego typu rozwiązania nie tylko estetycznie urozmaicą wnętrze, ale też podniosą jego walory funkcjonalne. Warto pamiętać, że zamiast przezroczystych szklanych paneli możemy postawić na te, które zdobi dekoracyjny nadruk dopasowany do naszego gustu, tafle satynowe albo kolorowe, których barwa koresponduje z kolorystyką sypialni. Przedstawiamy trzy pomysły na to, jak wykorzystać ten surowiec w sypialni inaczej niż w postaci szklanych mebli.
Garderoba, a może buduar?
Kto z nas nie marzy o osobnej, nawet niewielkiej garderobie? Jeżeli nie dysponujemy pomieszczeniem, które możemy na nią przeznaczyć, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować ją w naszej sypialni z pomocą systemu przesuwnego.
– Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest to, że pomoże ono wydzielić strefy funkcyjne w nawet niewielkich pomieszczeniach. Co więcej możemy w dowolnym momencie złożyć system, zyskując dodatkową przestrzeń. Przykładem takiego rozwiązania jest system przesuwny od CDA Polska Terno Multi, z którego pomocą stworzymy efektowną, mobilną ściankę działową.
– podpowiada Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska.
Ze względu na sposób zsuwania szklanych paneli w systemie, nie wymaga on dużo przestrzeni, a prowadnica, w której zamocowane jest szkło, może zostać polakierowana na kolor pasujący do aranżacji wnętrza. Co więcej, w systemie przesuwnym możemy zastosować szkło piaskowane, które zapewni nam w garderobie poczucie swobody i intymności, ale też nieprzezierne, barwione tafle. Innym, interesującym pomysłem jest wykorzystanie szkła w kolorze grafitu lub czerni, do którego montażu zastosujemy stalowe albo aluminiowe okucia w naturalnym wykończeniu.
Łazienka jak domowe SPA
Jeżeli łazienka przylega do sypialni, oddzielającą je murowaną ścianę można zastąpić szklaną taflą. Wykonana z tego surowca przegroda sprawi, że zyskamy dodatkową przestrzeń i poprawimy przepływ światła między pomieszczeniami, zwłaszcza jeśli w łazience nie ma okna. – Połączona w ten sposób łazienka z sypialnią przywodzi na myśl SPA i daje nam możliwość zrelaksowania się po intensywnym dniu pracy – komentuje ekspertka. – Do takiej szklanej ściany można zamocować także drzwi całoszklane, a wszystkie panele zainstalować w eleganckich, subtelnych profilach takich jak Lazio FCM czy ościeżnica Nuovo Palermo – podsumowuje. Listwy montażowe wykorzystywane w tego typu konstrukcjach charakteryzuje minimalistyczny, prosty design, przez co nie zakłócają one ekspozycji tafli. Dodatkowo można je także lakierować na dowolny kolor z palety RAL, tak by pasowały do rodzaju szkła lub aranżacji sypialni. Warto jednak pamiętać, że ścianę oddzielającą łazienkę dobrze jest wykonać z nieprzeziernego szkła (najlepiej mlecznego). W ten sposób nie zakłócimy przepływu światła pomiędzy dwoma pomieszczeniami, ale za to zapewnimy poczucie prywatności w czasie kąpieli.
Szkło niczym obraz
Jeszcze innym rozwiązaniem na wprowadzenie szkła do sypialni, jest wykorzystanie go w roli „obrazu” zawieszonego nad wezgłowiem łóżka. Taka tafla może mieć dowolną wielkość –możemy z jej pomocą zakryć nawet całą ścianę. Świetnym rozwiązaniem będzie szkło z ozdobnym nadrukiem – może on przedstawiać ulubiony krajobraz, panoramę miasta, motyw roślinny lub każdy, także abstrakcyjny wzór. Montaż tego typu ozdobnego panelu umożliwią niewielkie okrągłe rotule np. jak te z serii Piemonte od CDA Polska. Zapewnią one bezpieczny i stabilny montaż szkła, a dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi nie zasłonią ozdobnego nadruku. Takie rozwiązanie to interesująca alternatywa dla tradycyjnych obrazów, dekoracyjnych tynków czy tapet. Jednak w sytuacji, gdy ścianę pokrywa ozdobny stiuk lub wykonana jest z efektownej czerwonej cegły, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie przeziernego panelu, który skutecznie zabezpieczy ścianę, ale nie zasłoni przy tym jej ozdobnej struktury. Mocowania punktowe mogą zostać wykorzystane również do montażu luster. Odbijające światło powierzchnie sprawdzą się szczególnie w niewielkich i ciemnych sypialniach, które pomogą doświetlić i optycznie powiększyć.
Dlaczego szkło?
Poza walorem estetycznym, szkło to wysoce funkcjonalny materiał, a wykorzystanie go w aranżacji wnętrz niesie ze sobą szereg korzyści. Jak już zostało wspomniane, nie ogranicza ono przepływu światła, ale też poczucia przestronności, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Materiał ten jest także prosty w czyszczeniu oraz bardzo uniwersalny, przez co można łączyć go z każdym kolorem oraz fakturą.
Artykuł ukazał się między innymi na portalach takich jak:
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO