Szkło można swobodnie połączyć z wieloma kolorami oraz fakturami. W zależności od wybranego zestawienia stworzymy z jego pomocą wnętrze w całkiem odmiennym stylu. Warto jednak, aby rodzaj szkła dopasować do charakteru pomieszczenia oraz zastosowanej w nim kolorystyki.

W zależności od stylu aranżacji wnętrza oraz efektu, który chcemy osiągnąć, szklane panele możemy zestawić z minimalistycznymi akcesoriami oraz stonowanymi kolorami, lub wręcz przeciwnie – z żywymi barwami i ozdobnymi dodatkami. To, w jaki sposób połączymy ten materiał z innymi akcesoriami, wpłynie bezpośrednio na charakter mieszkania lub domu.

Jasne kolory i drewniane dodatki

Beże, szarości oraz ponadczasowa biel to kolory, które optycznie powiększają pomieszczenia. Z tego powodu od lat cieszą się popularnością w aranżacji wnętrz. Co więcej, świetnie komponują się również z innymi barwami – ciepłymi, takimi jak brzoskwiniowy róż, oraz wyrazistymi, w tym np. z zielenią czy granatem. Doskonałym uzupełnieniem tego typu zestawień będzie szkło o delikatnym zabarwieniu. Wykorzystać je można np. w formie balustrady przy wewnętrznych schodach, szczególnie jeśli wykonane są one z jasnego lub bielonego drewna. Zamocować można ją z pomocą minimalistycznych okuć punktowych jak Piemonte od CDA, które dzięki swojemu satynowemu wykończeniu oraz niewielkim rozmiarom będą pasować do każdej aranżacji.

Piętro zabezpieczone z pomocą szklanej balustrady

Eklektyzm, jako sposób na wnętrze

Stworzenie spójnego i funkcjonalnego wnętrza w eklektycznym stylu nie jest prostym zadaniem. Wymaga to dokładnego przemyślenia, jakich faktur i kolorów użyjemy. Dobry plan pozwoli na osiągnięcie unikalnego efektu, którego świetnym dopełnieniem może być szkło w formie drzwi całoszklanych wykonanych z przeziernej, nieingerującą w bogate wnętrze tafli. Zamocować można je w aluminiowej ościeżnicy, jak na przykład Nuovo Palermo, którą w razie potrzebny polakierujemy na dowolny kolor z palety RAL. Odmiennym pomysłem jest zastosowanie zamiast przezroczystych paneli dekoracyjnego szkła fusingowego, które można wykorzystać w formie ozdobnej tafli zamocowanej na ścianie. Jej montaż będzie możliwy dzięki okuciom punktowym lub łącznikom i klamrom jak np. nasze mocowania z serii Como.

Loftowy charakter

Betonowe podłogi, odsłonięte instalacje czy ceglane ściany to cechy charakterystyczne przestrzeni w stylu industrialnym. Tego typu wnętrza są często projektowane na planie otwartym i wymagają wydzielenia stref funkcyjnych. Pomocne będą w tym szklane ściany, które zamocować można w listwach DRM Roma lub systemy składano-przesuwne jak Napoli SLF300. Dają one możliwość stworzenia oddzielnych pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu modułowości przestrzeni. W surowym otoczeniu interesująco będzie się prezentować konstrukcja wykonana z pomocą kolorowego (czarnego lub ceglanego) szkła. Wykorzystać można je nie tylko w formie ścianek działowych, ale również jako drzwi prowadzących np. do łazienki. Do ich montażu, zamiast standardowych zawiasów, warto zastosować system przesuwny o charakterystycznej budowie, taki jak model Ragusa od CDA Polska. Spośród innych, podobnych rozwiązań system ten wyróżnia się konstrukcją wózków jezdnych, pełniących jednocześnie funkcję pionowych dźwigarów.

Wnętrze w stylu glamour

Cechą charakterystyczną stylu glamour jest bogactwo kolorów i form. Błyszczące tkaniny, mieniące się dodatki oraz kryształowe żyrandole to tylko przykłady wyposażenia stosowanego w tego typu aranżacjach. Ich oryginalnym elementem będzie ciemne szkło z połyskującym, srebrnym nadrukiem. Zamocowane w systemie przesuwnym może pełnić funkcję drzwi wejściowych lub mobilnej ścianki działowej. W zależności od szerokości przejścia, jakie z jego pomocą chcemy zamknąć, tafle zamocować możemy w niewielkim systemie przesuwnym Terno Micro 80 lub kaskadowym Terno Multi. Jego oryginalnym uzupełnieniem będą prostokątne uchwyty z satynowym wykończeniem jak te serii Ancona.

Różne aranżacje łazienek

Wielość łazienki wpływa bezpośrednio na kolory odpowiednie do jej aranżacji. Dysponując niewielkim metrażem, dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie jej np. w pastelowych odcieniach lub jasnych brązach, które pomogą optycznie ją powiększyć. Ciekawym uzupełnieniem takiego wnętrza będzie pokrycie ściany mozaiką z niewielkich płytek imitujących drewno albo wyłożenie podłogi dużymi, połyskującymi kaflami. W niewielkich łazienkach sprawdzi się także kabina prysznicowa wykonana z przezroczystego szkła. Zamocujemy ją dzięki okuciom z serii Vesuvio lub w systemie przesuwnym, takim jak Verona albo Trieste SF40.

Kabina prysznicowa wykonana z pomocą systemu przesuwnego

Jeżeli jednak wielkość łazienki nie jest ograniczeniem, zamiast stawiać na jasne kolory, wybrać możemy czekoladowe brązy, antracyt, grafit, a nawet czerń. Kontrastowe połączenia w postaci jasnej armatury oraz ciemnego wykończenia ścian i podłóg prezentuje się elegancko i nowocześnie. Natomiast w sytuacji, gdy prysznic znajduje się rogu pomieszczenia, kabinę można wykonać z pomocą pojedynczej szklanej tafli, która oddzieli go od pozostałej części łazienki. Zamocujemy ją z pomocą łączników z serii Aosta, profili Fix Lazio oraz klamer z kolekcji Etna.

Przestrzenie, w których wykonano szklane konstrukcje, cechują się nie tylko wyjątkową estetyką, ale również oryginalnym charakterem. Zastosowanie w ich projekcie dekoracyjnego szkła oraz odpowiednio dobranych okuć pomoże podkreślić ich unikalny styl.