Interesującym przykładem innowacyjnej architektury jest czteropiętrowy dom jednorodzinny, znajdujący się w niewielkiej miejscowości Pfullingen, położonej w południowo-zachodnich Niemczech. Na jego kształt wpłynęło to, że postawiono go w luce pomiędzy dwoma budynkami, liczącej jedynie 110 mkw.

Zagospodarowując tak ograniczoną przestrzeń, niemieccy architekci postanowili, by zbudować dom z prefabrykantów, które można w łatwy sposób modyfikować lub dopasować do indywidualnych wymagań. Fasada budynku nie została pokryta farbą, dzięki czemu uzyskała industrialny charakter, który dodatkowo podkreślają liczne przeszklenia. Pozwoliło to również lepiej doświetlić znajdujące się domu pomieszczenia, szczególnie sypialnię oraz salon.

źródło: archdaily.com, fot. Mário P. Rodrigues

źródło: archdaily.com, fot. Mário P. Rodrigues

Na surowy, przemysłowy styl postawiono także we wnętrzu domu, przez co nawiązuje ono bezpośrednio do elewacji budynku. Betonowe ściany oraz sufity bardzo dobrze komponują się z drewnianą, postarzaną podłogą oraz prostymi, białymi meblami. Dzięki połączeniu tak stonowanych kolorów aranżacja sprawia wrażenie ascetycznej i minimalistycznej. Interesującym rozwiązaniem jest oświetlenie, jakie zastosowano w łazience – linie diod LED poprowadzone zostały wzdłuż załamania ściany. Ich zimne światło bardzo dobrze koresponduje z estetyką wnętrza.

źródło: archdaily.com, fot. Mário P. Rodrigues

źródło: archdaily.com, fot. Mário P. Rodrigues

Ponieważ szkło zastosowano nie tylko na fasadzie budynku, ale także w postaci balustrady zabezpieczającej piętro, uzyskano poczucie niezwykłej przestronności. Szkło zamocowane zostało w dolnych profilach schowanych w posadzce, przez co przezierna tafla pozostała w pełni wyeksponowana. Taki rodzaj przeszklenia nie ogranicza przepływu światła, co pozwoliło jeszcze lepiej doświetlić wnętrze.

źródło: archdaily.com, fot. Mário P. Rodrigues

źródło: archdaily.com, fot. Mário P. Rodrigues

Z pomocą szklanych ścian architekci wydzielili także niewielką domową saunę. Tafle zamocowane zostały w subtelnych listwach montażowych, które wtapiają się w aranżację i nie rzucają w oczy. Przeszklone drzwi wejściowe zamocowane zostały z pomocą prostokątnych zawiasów szkło-szkło. Ich eleganckim uzupełnieniem jest prosty, poziomy uchwyt.

Wykonanie podobnego projektu umożliwią okucia takie jak samonośna balustrada Trapani, której profile można pomalować na dowolny kolor z palety RAL lub schować w podłożu, oraz niewielkie, aluminiowe profile Fix Lazio. Szklane drzwi zamocować można natomiast z pomocą zawiasów z serii Etna lub Venezia, a ich funkcjonalnym uzupełnieniem będzie uchwyt z kolekcji Ancona lub Modena, pozwalający na wygodne otwieranie skrzydła drzwiowego.