Mocowania punktowe to okucia o prawdopodobnie najszerszych możliwościach zastosowania. Z ich pomocą zamocować można szklane balustrady zarówno przy balkonach, tarasach, jak i schodach wewnętrznych. Sprawdzą się także podczas montażu panoramicznych szybów windowych, stopni czy przeszklonych ścian działowych.
Seria Piemonte to kolekcja kilkudziesięciu rodzajów mocowań umożliwiających wykonanie różnorodnych typów przeszkleń, w których zastosowano tafle o grubości od 4 do nawet 21.52 mm. Obejmuje ona zarówno pojedyncze rotule, jak i mocowania przegubowe, podwójne oraz na dystansie. Ponieważ do ich produkcji wykorzystano stal typu SUS304 (o której więcej pisaliśmy w jednym z wcześniejszych materiałów na portalu) można je z powodzeniem stosować zarówno wewnątrz obiektów, jak i na ich fasadach, bez obawy o szkodliwe oddziaływanie na nie czynników atmosferycznych.
Jak zbudowane są okucia punktowe?
Niezależnie od rodzaju mocowania jego podstawę stanowi rotula, w której umieszczane jest szkło. Od stalowej powierzchni dwóch talerzy oddziela je specjalna podkładka, wykonana z takich materiałów jak m.in. nylon, PVC lub inny poliamid. Wyróżnia się przy tym dwa rodzaje okuć: stożkowe oraz płaskie. Pierwszy typ wymaga wykonania w szybie specjalnego otworu, którego ścianki znajdują się pod kątem (wynosi on około 45°). Po umieszczeniu w nim mocowania licuje się ono z powierzchnią tafli, tworząc jedną płaszczyznę. Przykładem takiego rozwiązania jest stożkowa rotula CSQ. Natomiast modele płaskie, jak choćby FHQ, wystają na wysokość kilku milimetrów ponad powierzchnię szkła i nie wymagają specjalnego otworowania.
Podstawowe typy mocowań
Podstawą serii Piemonte są pojedyncze rotule jak wspomniany model FHQ oraz CSQ, ale też CSQ 17.52, FQ czy FHQ17.52. Są one zarówno stożkowe (CSQ), jak i płaskie (FHQ) a dzięki możliwości dokręcenia do nich jednego z trzech dystansów, są to jednocześnie mocowania regulowane. Oznacza to, że z ich pomocą można ustalić odległość pomiędzy szklaną taflą a powierzchnią, do której jest ona przytwierdzana. Stosuje się je do montażu zarówno ścianek, elementów dekoracyjnych, jak i przy wypełnieniu balustrad słupkowych.
Innym rodzajem okuć są mocowania typu ściana – szkło, które pozwalają na zamocowanie tafli pod kątem 90° względem powierzchni murowanej. Są to m.in. rozwiązania takie jak MCN1-CSQ czy PGN1-CSQ. Można wykorzystać je do montażu np. ścianek działowych.
Innym typem są okucia szkło – szkło wykorzystywane do połączenia ze sobą dwóch tafli szkła pod kątem 180° lub 90°, jak modele MCN2-FHQ oraz MCN3-FHQ. Zainstalować można je w rogach balustrady, przeszklonej bariery lub w celu ustabilizowania sąsiadujących ze sobą paneli.
Ich szczególnym rodzajem są mocowania pozwalające na montaż trzech paneli w tym jednego prostopadłego, takie jak MCN6-FHQ czy MCN6-CSQ. Ten sposób łączenia ze sobą szklanych tafli wykorzystać można w konstrukcji szklanych ścian lub przeszklonych ekspozycjach zabezpieczających np. eksponaty muzealne.
Szczególną popularnością cieszą się mocowania punktowe na regulowanym dystansie, jak choćby okucie SO630D. Ich budowa pozwala na wygodne wypoziomowanie szkła podczas jego montażu. Dzięki temu bez trudu można ustawić jedną linię sąsiadujących ze sobą tafli wypełniających balustradę czy stanowiących szklaną przegrodę.
Potwierdzona jakość
Wszystkie okucia z serii Piemonte zaprojektowane zostały przez specjalistów z Działu Technicznego CDA Polska i wytwarzane są na wrocławskiej linii produkcyjnej. Co jednak najważniejsze, ich wytrzymałość, właściwości użytkowe oraz jakość wykonania zostały przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej. Pozytywy wynik testów sprawił, że zostały one oznaczone krajowym znakiem budowlanym B, będącym gwarancją ich bezpiecznego użytkowania.
BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO